Niemcy: Krytyczka sztuki obrzucona w operze ekskrementami

Podczas premiery spektaklu, który odbył się w Państwowej Operze w Hanowerze, krytyczka sztuki pracująca dla niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” obrzucona została ekskrementami. Kobietę zaatakował główny choreograf baletowy placówki.

Publikacja: 13.02.2023 12:11

Niemcy: Krytyczka sztuki obrzucona w operze ekskrementami

Foto: Wikimedia Commons/Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)/Guandalug

adm

Marco Goecke, główny choreograf baletowy w Państwowej Operze w Hanowerze, podczas premiery jednego ze spektakli zaatakował Wiebke Hüster, krytyczkę sztuki z niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Według doniesień agencji dpa, artysta miał wylać na dziennikarkę psie odchody. Do zdarzenia doszło podczas premiery baletu "Wiara - Miłość - Nadzieja”.

Wiebke Hüster poinformowała, że złożyła już formalną skargę na Goecke.

Czytaj więcej

Streaming: Tani bilet do muzycznego świata

Atak potępiła także redakcja „FAZ” w opublikowanym w poniedziałek artykule. ”Bardzo poważnie traktujemy celową dyskredytację i upokorzenie związane z atakiem ekskrementami" - napisano. "Incydent rzuca światło – w przerażająco realny sposób – na to, co często myśli się i mówi się o krytyce i krytykach w kręgach sztuki. Przekroczenie granic przez Goecke ujawnia zaburzony stosunek artysty do krytyki" – podkreślono.

Sprawę ostro skrytykowała również w oświadczeniu Państwowa Opera w Hanowerze. Jak podkreślili jej przedstawiciele, obecnie prowadzone jest dochodzenie w sprawie Goecke. Mężczyzna może zostać zwolniony z pracy. Na razie władze teatru sprawdzają, jakich środków mogą użyć wobec artysty, by działać zgodnie z prawem.

Głos w sprawie zajął też Frank Rieger, regionalny przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (DJV) w Dolnej Saksonii. Mężczyzna nazwał incydent „atakiem na wolność prasy”.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie