Brytyjskie aktywistki rzuciły zupą w „Słoneczniki” van Gogha

Protestujące przeciwko zmianom klimatu aktywistki rzuciły zupą pomidorową w słynne „Słoneczniki” Vincenta van Gogha – jeden z najcenniejszych obrazów artysty. Chciały w ten sposób zwrócić uwagę na problemy, z jakimi mierzy się planeta. Dzieło jest chronione na szczęście taflą szkła.

Publikacja: 14.10.2022 13:28

Brytyjskie aktywistki rzuciły zupą w „Słoneczniki” van Gogha

Foto: AFP

adm

Na opublikowanym przez grupę Just Stop Oil filmie widać dwie kobiety, rzucające w obraz van Gogha puszkami zupy pomidorowej. Po tym, jak aktywistki oblały dzieło, posmarowały dłonie klejem i przykleiły się do ściany galerii.

"W tej galerii prezentowana jest ludzka kreatywność i błyskotliwość, jednak nasze dziedzictwo jest niszczone przez brak działań naszego rządu w sprawie kryzysu klimatycznego i kosztów życia. [...] Dlaczego chronimy te obrazy, skoro nie chronimy milionów istnień, które zostaną utracone z powodu zmian klimatu i upadku społecznego? To jest moment, aby zjednoczyć się i stawić opór. Nie chcemy patrzeć, gdy rząd planuje śmierć niezliczonych milionów i niszczy wszystko, co kochamy. Jaki jest pożytek ze sztuki, gdy stoimy w obliczu upadku społeczeństwa obywatelskiego?" - napisano na profilu Just Stop Oil na Facebooku.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Społeczeństwo
Facebook i TikTok dozwolone od lat 16? Ustawa jest już w australijskim parlamencie
Społeczeństwo
Rosji brakuje pieniędzy na wojnę. Ale noworoczne imprezy będą huczne
Społeczeństwo
Samolot trafiony pociskiem. Ewakuowano pasażerów
Społeczeństwo
Agenci z Białorusi są w Polsce. Pokazujemy, jak działa wywiad Aleksandra Łukaszenki
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Ujawniamy, jak Aleksander Łukaszenko umieścił agentów w Polsce