24 lutego Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Ukraina stawia opór Rosjanom od 25 dni.
Polska stała się głównym celem dla Ukraińców uciekających przed wojną - od 24 lutego do naszego kraju przybyło ponad 2 mln uciekinierów z ogarniętej wojną Ukrainy. Aby pomóc uchodźcom - m.in. by zalegalizować ich pobyt w Polsce, a także zapewnić im dostęp do systemu ochrony zdrowia czy systemu edukacji - Sejm przyjął przygotowaną przez rząd specustawę.
18 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie tzw. tarczy antyputinowskiej i zapowiedział działania mające na celu "derusyfikację polskiej gospodarki". Pierwszym elementem tarczy mają być działania, których celem jest przeciwdziałanie dużemu wzrostowi cen żywności w związku z wojną na Ukrainie - m.in. poprzez rekompensaty dla rolników za podwyżki cen nawozów na podstawie faktur. - Rząd uznał, że zrekompensuje podwyżki od 1 września 2021 roku. 500 złotych do każdego hektara użytków rolnych, a do łąk i pastwisk 250 zł, również do 50 hektarów – powiedział premier, zapewniając, że każdy rolnik dostanie rekompensaty. Rekompensaty będą wypłacane do 15 maja tego roku.
Czytaj więcej
Czekają nas turbulencje gospodarcze – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Polska, podobnie jak całą Europa chce się uniezależnić od rosyjskiego gazu i rosyjskiego szantażu gazowego.