Kobiety boją się rodzić dzieci w Wenezueli

Borykająca się ze skutkami poważnego kryzysu finansowego Wenezuela nie jest miejscem, w którym można bezpiecznie urodzić dziecko - uznaje wiele przyszłych matek, które wyjeżdżają do Kolumbii przed przyjściem na świat potomka - pisze "The Wall Street Journal".

Publikacja: 23.03.2017 13:23

Kobiety boją się rodzić dzieci w Wenezueli

Foto: 123RF

W związku z kryzysem wywołanym spadkiem cen ropy, będącej podstawą gospodarki Wenezueli kraj boryka się z poważnym kryzysem gospodarczym. Jego skutki odczuwa m.in. służba zdrowia - w szpitalach często brakuje podstawowych lekarstw.  

To właśnie dlatego, jak pisze "The Wall Street Journal", setki Wenezuelek wyjeżdżają do Kolumbii, by urodzić dziecko w Kolumbii.

Gerlimar Pastrán, z którą rozmawiał dziennik mówi, że nie chce rodzić w szpitalu w Wenezueli, ponieważ słyszała historie o kobietach i dzieciach, które umierają w czasie porodu, jeśli tylko wystąpią jakieś komplikacje. Dlatego zdecydowała się na trwającą dziewięć godzin jazdę autobusem do granicy z Kolumbią, gdzie zamierza urodzić dziecko.

Władze Kolumbii przyznają, że od początku 2016 roku co najmniej 1000 Wenezuelek zdecydowało się wyjechać do Kolumbii i urodzić dziecko w tamtejszym szpitalu. "Wall Street Journal" odnotowuje przy tym, że śmiertelność noworodków jest w Wenezueli wyższa niż w doświadczającej wojny domowej w Syrii.

Lekarze z Kolumbii skarżą się, że "problemy Wenezueli spadają na ich barki". Z kolei lekarze z Wenezueli przyznają, że brak antybiotyków, narzędzi chirurgicznych i środków dezynfekcyjnych w szpitalach sprawiają, że ryzyko śmierci w czasie porodu z powodu infekcji albo skoku ciśnienia jest duże. Śmiertelność matek w Wenezueli wynosi obecnie 130,7 na każde 100 tysięcy porodów (jeszcze w 2014 roku było to 70 na 100 tysięcy porodów).

Martin Lopez, pediatra z pogranicznego szpitala w Wenezueli przyznaje, że sam radzi pacjentkom, aby jechały do Kolumbii. - Jest mi wstyd, ale to konieczne - podkreśla.

Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych