Tajlandia krytykuje media za rozmowy z "Dzikimi dzikami"

Władze Tajlandii oskarżyły zagraniczne media o nieodpowiedzialne zachowanie, polegające na przeprowadzaniu wywiadów z młodymi zawodnikami drużyny "Dzikie dziki", uratowanymi po ponad dwóch tygodniach z zalanej jaskini.

Aktualizacja: 21.07.2018 20:42 Publikacja: 21.07.2018 20:36

Tajlandia krytykuje media za rozmowy z "Dzikimi dzikami"

Foto: AFP

qm

- Byłem zasmucony tym, że zagraniczne media, o których myśleliśmy, że bardzo dobrze rozumieją prawa dziecka i procedury ochrony dzieci i nieletnich. Ale niespodziewanie okazało się, że nie nie spełniają standardów - ocenił we wpisie na Facebooku Tawatchai Thaikyo, zastępca tajlandzkiego ministra sprawiedliwości.

Przedstawiciel rządu Tajlandii nalegał, by media zastosowały te same wytyczne, które są stosowane podczas przesłuchania nieletnich w postępowaniach sądowych. W Tajlandii podczas przesłuchania wymagana jest obecność psychologa.

Zanim w zeszłym tygodniu członków drużyny "Dzikie dziki" zwolniono ze szpitala, lokalne władze zwracały się do miejscowych i zagranicznych dziennikarzy o powstrzymanie się od wywiadów z chłopcami, w celu ochrony ich zdrowia psychicznego.

Przeczytaj też: Australia odznaczy nurków, którzy ratowali "Dzikie dziki"

Gubernator prowincji Prachon Prachsakul wydał oświadczenie, informujące o utworzeniu grupy zadaniowej, która będzie miała na celu "dyskusję o środkach mających na celu ochronę praw dzieci z drużyny Dzikie dziki, zgodnie z narodową ustawą o ochronie dzieci".

Powodem takiego kroku są "doniesienia niektórych zagranicznych mediów, które przeprowadzały wywiady z młodymi członkami drużyny piłkarskiej w ich domach, po wypisaniu ze szpitala". Gubernator dodał, że każde naruszenie ustawy o ochronie dzieci grozi karą w maksymalnej wysokości 60 tys. batów (lokalna waluta - ok. 6,5 tys. zł) lub pół roku więzienia. Możliwe jest też połączenie obu tych sankcji.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie