Śluby gejów w armii USA

Wojskowi kapelani mogą udzielać ślubów osobom tej samej płci

Publikacja: 11.05.2011 03:08

Śluby gejów w armii USA

Foto: AFP

Amerykańska armia szykuje się na wszystkich frontach do rewolucji obyczajowej wywołanej zmianą podejścia do gejów i lesbijek. Marynarka wojenna zaczęła już przygotowywać kapelanów do udzielania ślubów homoseksualnych.

Pentagon podkreśla, że śluby będą mogły się odbywać wyłącznie na terenie stanów, które zalegalizowały ten rodzaj związków. Udzielać ich będą natomiast kapelani z Kościołów, które zezwalają na związki osób tej samej płci.

Ale zdaniem krytyków wszyscy kapelani będą zmuszeni to robić, bo są zatrudnieni przez państwo.

– Przepisy wprowadza się zbyt szybko, bez rozstrzygnięcia wielu spornych kwestii. Na przykład w ramach polityki prorodzinnej małżeństwom wojskowym przyznano wiele zasiłków – od medycznych poprzez mieszkaniowe po komunikacyjne. Marynarka uznała, że związek homoseksualny ma taki sam status jak tradycyjne małżeństwo. To sprzeczne z wolą ustawodawcy – mówi „Rz" Elaine Donnelly, szefowa ośrodka Center for Military Readiness.

Jej zdaniem, jeśli marynarka przeforsuje swoją interpretację prawa, inne rodzaje wojsk będą się musiały dostosować. – Armii na to nie stać.

Do niedawna geje i lesbijki mieli całkowity zakaz służenia w armii USA. Prezydent Bill Clinton otworzył im furtkę, wprowadzając politykę „don't ask, don't tell" (nie pytaj, nie mów), zgodnie z którą poborowych nie pytano o orientację seksualną. Prezydent Barack Obama w grudniu zeszłego roku ogłosił, że kończy z dyskryminacją i znosi zakaz służby dla homoseksualistów.

Wcielenie przepisów w życie uzależniono jednak od oceny, czy nie wpłyną one negatywnie na zdolność bojową oddziałów. Prezydent, szef amerykańskich sztabów połączonych i sekretarz obrony już uznali, że nie wpłynęły. Po upływie dwóch miesięcy od dnia, w którym ogłoszą to oficjalnie, nowe prawo stanie się faktem.

 

Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych