Warszawa uhonoruje Wildsteina? Gronkiewicz-Waltz protestuje

Prezydent Warszawy nie chce, by znany publicysta Bronisław Wildstein otrzymał tytuł honorowego obywatela stolicy. Publicysta nie chce tego komentować.

Aktualizacja: 12.06.2015 07:26 Publikacja: 11.06.2015 17:36

Warszawa uhonoruje Wildsteina? Gronkiewicz-Waltz protestuje

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska

Kandydaturę Wildsteina zgłosił stołeczny PiS. –To niezwykły publicysta i pisarz. Jest jednym z najbardziej znanych i zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej. Pod koniec lat 70. był jednym z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności. Pełnił znaczącą rolę w opozycji – wylicza Jarosław Krajewski, szef PiS w Radzie Warszawy.

Krajewski dodaje, że Wildstein jako pisarz i publicysta jest niezwykle odważną osobą, która walczy o prawdę. – I naszym zdaniem zasługuje na tytuł honorowego obywatela stolicy Polski – podkreśla Krajewski.

Decyzję o przyznaniu tytułu honorowego obywatela miasta podejmuje Rada Warszawy. PiS jest w niej w opozycji - większość ma Platforma Obywatelska, ale w sprawie tytułów dla nowych honorowych obywateli stolicy, zgłaszanych przez kluby radnych do tej pory, panowała zazwyczaj zgoda.

Tym razem może być inaczej. Przeciwna jest bowiem prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dlaczego? – Wydaje się jest więcej zasłużonych dla mieszkańców, a ta kandydatura budzi wątpliwości – tłumaczy Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza. Dodaje, że zasługi redaktora na rzecz miasta nie są tak duże, aby mówić o honorowym obywatelstwie Warszawy.

Jarosław Krajewski wierzy jednak, że publicysta otrzyma tytuł. – To radni o tym decydują, a nie prezydent Warszawy. A wstępnie radni PO zgodzili się poprzeć kandydaturę Wildsteina. Zobaczymy czy podczas głosowania pokierują się oni swoim zdaniem, czy wbrew zwyczajowi będą chcieli osobno głosować nad tą kandydaturą, by ją odrzucić – mówi Krajewski.

Jak się zachowa w tej sprawie klub PO? Na razie nie wiadomo. – W poniedziałek zbieramy się i będziemy dyskutować o tej sprawie – ucina temat Jarosław Szostakowski, szef klubu PO w Radzie Warszawy.

Jego klub zgłosił kandydaturę reżysera Andrzeja Wajdy. – To wybitny artysta i człowiek. W swoich filmach pokazywał stolicę. Naszym zdaniem zasługuje na ten tytuł – tłumaczy Szostakowski.

Co na to całe zamieszanie sam publicysta? – Nie będę tego komentował. Nie chcę wypowiadać się w swojej sprawie – powiedział nam Wildstein.

Tytuł honorowego obywatela Warszawy był przyznawany już przed wojną. Jako pierwszy w 1918 roku otrzymał go marszałek Józef Piłsudski. W czasach PRL zaniechano tej tradycji. Powrócono do niej w 1992 roku, kiedy to tytuł przyznano aż pięciu osobom.

Tylko jedna z osób wyróżnionych dotąd osób - Juliusz Wiktor Gomulicki - nie przyjął tego tytułu.

Trzykrotnie radni przyznali tytuł honorowego obywatela pośmiertnie. Tak uhonorowano Stefana Starzyńskiego, rotmistrza Witolda Pileckiego oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Do tej pory w sumie tak wyróżniono 71 osób.

Rada Warszawy kandydatami do tytułu honorowego obywatela Warszawy zajmie się 25 czerwca. Uroczystość ich nadania nastąpi pod koniec lipca na Zamku Królewskim w Warszawie.

Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Społeczeństwo
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Kto ucieknie z kraju, gdy wybuchnie wojna
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Polacy oceniają pontyfikat papieża Franciszka?
Społeczeństwo
Państwo w państwie. Miliony za śmieci na koszt mieszkańców gminy.
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Społeczeństwo
Kruche imperium „Królowej Zakopanego”