Szukają hejnalisty na Wieżę Mariacką

Krakowska komenda straży pożarnej ogłosiła konkurs na nowych hejnalistów.

Aktualizacja: 01.04.2017 11:46 Publikacja: 01.04.2017 11:18

Krakowski hejnalista

Krakowski hejnalista

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Jeden z siedmiu trębaczy odgrywających tradycyjny sygnał z Wieży Mariackiej przeszedł na zasłużoną emeryturę, dlatego potrzebny jest jego następca.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie ogłosiła nabór do służby na stanowisko stażysta – strażak hejnalista. Miejscem pełnienia jego służby będzie wieża Bazyliki Mariackiej.

- Do głównych obowiązków strażaka będzie należało odgrywanie o każdej pełnej godzinie melodii hejnału krakowskiego, odgrywanie melodii religijnych wg przyjętego zwyczaju, przyjmowanie wycieczek, znajomość historii Wieży Mariackiej i hejnału, udział w szkoleniach i doskonaleniu zawodowym – zapowiada krakowska straż pożarna.

Nabór składa się z czterech etapów. W pierwszym weryfikowane będą dokumenty i określona liczba punktów za posiadane uprawnienia i specjalności.

W drugim, zostanie oceniona sprawność fizyczna kandydata. Musi on w odpowiednim czasie przebiec 50 i 1000 metrów, podciągnąć się na drążku.

W dalszej części postępowania zostanie przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna, ale wcześniej kandydaci będą przesłuchiwani z gry na trąbce, a będzie ich oceniał wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie.

Ostatnim etapem będzie ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w straży pożarnej. Konkurs będzie rozstrzygnięty w kwietniu.

Już wiadomo, że nie dojdzie do historycznego precedensu i nie będzie pierwszej kobiety-hejnalistki, ponieważ żadna pani nie złożyła aplikacji.

W Wieży Mariackiej każdego dnia służbę pełni dwóch strażaków Komendy Miejskiej PSP. Pracują po 24 godziny, a kolejne 48 godzin mają wolne.

Wykonują oni utwór po 48 razy w ciągu doby, a o każdej pełnej godzinie hejnał rozbrzmiewa czterokrotnie w różne strony świata. Od 1927 roku melodia jest transmitowana przez Program I PR.

Tradycja hejnału mariackiego liczy siedemset lat. Dawniej strażnik na wieży mariackiej ostrzegał przed nieprzyjacielem, pożarem, witał dostojnych gości, budził i kładł do snu miasto.

Czuwał na wieży nieprzerwanie, najprawdopodobniej od 1392 roku, chociaż legendarna strzała z tatarskiego łuku, która miała przebić gardło hejnalisty i gwałtownie urwała melodię, czego wspomnienie słychać do dziś, miała zostać wystrzelona już w roku 1241.

Od 13 lutego 1838 roku hejnał wyznaczał punktualnie godzinę dwunastą. W ten sposób Kraków był pierwszym polskim miastem, w którym podawano dokładny czas.

Miasto zawdzięczało to profesorowi Maksymilianowi Weissowi, dyrektorowi Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Społeczeństwo
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Kto ucieknie z kraju, gdy wybuchnie wojna
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Polacy oceniają pontyfikat papieża Franciszka?
Społeczeństwo
Państwo w państwie. Miliony za śmieci na koszt mieszkańców gminy.
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Społeczeństwo
Kruche imperium „Królowej Zakopanego”