Martin Luther King straci ulicę w Kansas. Decyzja mieszkańców

Wyborcy w Kansas zagłosowali za zmianą nazwy ulicy Martina Luthera Kinga na poprzednią nazwę, " The Paseo". Za zmianą nazwy ulicy zagłosowało niemal 70 proc. uczestników referendum w tej sprawie.

Aktualizacja: 06.11.2019 10:49 Publikacja: 06.11.2019 10:31

Martin Luther King straci ulicę w Kansas. Decyzja mieszkańców

Foto: Hngrange [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

arb

Do zmiany nazwy liczącemu 16 km bulwarowi doszło niespełna rok temu. Decyzję w tej sprawie podjęli miejscy radni - przypomina AP.

Wkrótce po podjęciu przez radnych decyzji w mieście rozgorzała debata na temat zmiany historycznej nazwy ulicy. Aktywiści ruchów broniących praw obywatelskich przez lata starali się uhonorować w ten sposób pastora Kinga za jego działania na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów w USA. Kansas było jedynym dużym miastem w USA, w którym nie było ulicy nazwanej na cześć Martina Luthera Kinga.

Ale grupa mieszkańców, pragnących zachowania historycznej nazwy bulwaru, zaczęła zbierać podpisy pod wnioskiem o rozpisanie referendum ws. nazwy ulicy. Wymagane podpisy zebrano do kwietnia (potrzeba było 1700 podpisów, zebrano 2857).

W czasie kampanii przed referendum zwolennicy zachowania historycznej nazwy byli oskarżani o rasizm, podczas gdy obrońcy nazwy "The Paseo" zarzucali władzom, że te zmieniły nazwę niezgodnie z procedurami i zignorowały historyczną wartość dotychczasowej nazwy.

Przeciwnicy zmiany nazwy ulicy zwracali uwagę, że aktywiści ruchu "Save the Paseo" ("Ocalmy Paseo") to w większości biali mieszkańcy Kansas, z których wielu nie mieszka przy ulicy, której dotyczyło referendum (ulica biegnie przez okolice w większości zamieszkiwane przez Afroamerykanów). Podkreślano, że zmiana nazwy ulicy zostanie źle przyjęta na świecie, co może zaszkodzić wpływom miasta z turystyki.

Obrońcy historycznej nazwy zapewniali jednak, że nie są rasistami i że szanują pastora Kinga i chcieliby, aby miasto go uhonorowało. Sprzeciwiali się jednak zmianie ponieważ rada miejska nie wypełniła procedur związanych z nadaniem ulicy nowej nazwy i nie poinformowała większości mieszkańców ulicy o planowanej zmianie. Zwracali też uwagę, że nazwa "The Paseo" jest historyczna - to pierwszy bulwar w mieście, którego budowę zakończono w 1899 roku.

Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych