GROM-owcy odznaczeni za męstwo w Afganistanie

Czterech komandosów jednostki specjalnej GROM otrzymało Krzyże Kawalerskie Orderu Krzyża Wojskowego, przyznane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Publikacja: 05.02.2010 12:00

Żołnierze GROM podczas pokazu w 2006 r. w Warszawie

Żołnierze GROM podczas pokazu w 2006 r. w Warszawie

Foto: Fotorzepa

Komandosi - o czym jako pierwsza poinformowała "Rzeczpospolita" - zasłużyli na wyróżnienie "za wybitne zasługi w działaniach bojowych, wykazaną odwagę i osobiste męstwo". W imieniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego krzyże wręczył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło.

Uroczystość odbyła się w siedzibie BBN. Uczestniczyli w niej m.in.: admirał Tomasz Mathea - zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, gen. broni Bronisław Kwiatkowski - Kanclerz Kapituły Orderu Krzyża Wojskowego, gen. dyw. Włodzimierz Potasiński - dowódca Wojsk Specjalnych, płk Dariusz Zawadka - dowódca jednostki specjalnej GROM.

Poprzednia taka uroczystość odznaczenia sześciu komandosów odbyła się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego 24 lipca 2009 r.

Komandosi GROM byli jednymi z pierwszych polskich żołnierzy, którzy służyli w misji afgańskiej. Już w 2002 r. wzięli udział w operacji Enduring Freedom. Potem do ich zadań należała m.in. ochrona polskiej bazy, ale też kwatery głównej NATO oraz dyplomatów przebywających w Afganistanie.

Ponadto komandosi uczestniczyli w patrolach m.in. w dolinie Pandższiru czy okolicach Mazar-e Szarif. Następnie wspólnie z siłami specjalnymi koalicji ISAF walczyli z rebelią talibów na pograniczu afgańsko-pakistańskim w najbardziej zapalnym regionie, czyli w Kandaharze.

GROM powstał w 13 lipca 1990 r. na wzór amerykańskiej jednostki Delta Force, brytyjskiego SAS czy izraelskiego Sayeret Mat'kal. Jego twórcą i dwukrotnie dowódcą był gen. Sławomir Petelicki. Najbardziej znane operacje elitarnej jednostki to misja na Haiti, w Macedonii, Iraku i Afganistanie.

Służby
Gangi odpuściły przemyt towarów, wolą przerzucać ludzi
Służby
Funkcjonariusze służb mniej podatni na korupcję. Tąpnięcie w statystykach
Służby
Służby wiedziały, że dane z Pegasusa mogą trafić do Izraela
Służby
Jak 17-letni Kanadyjczyk został szpiegiem Rosji. Zabrali mu paszport i telefon, zaczęli grozić
Służby
Czystki w SOP. Nagłe dymisje szefów ochrony