Aktualizacja: 20.07.2016 11:06 Publikacja: 20.07.2016 10:48
Strzelcy wyborowi w Afganistanie
Foto: MON
Decyzję o wysłaniu żołnierzy, którzy będą szkolili Ukraińców wydał szef resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz. Wysłani na wschód żołnierze pochodzą z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Z komunikatu umieszczonego na stronie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wynika, że na Ukrainę jedzie 27 żołnierzy.
„Celem szkolenia jest wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy w osiągnięciu przez ich pododdziały gotowości do prowadzenia działań. Szkolenie prowadzone przez polskich żołnierzy realizowane będzie w ramach Wspólnej Międzynarodowej Grupy Szkoleniowej Ukraina (Joint Multinational Training Group - Ukraine, JMTG-U)". Będzie odbywało się na poligonie w Jaworowie niedaleko Lwowa.
- Absolutnie nie mam żadnych intencji niestawienia się przed komisją śledczą, musi się to jednak odbywać zgodnie z prawem - mówi Piotr Pogonowski, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).
Blisko 6 tys. młodych ludzi podejmie w pierwszym roku naukę w nowo tworzonych oddziałach o profilu mundurowym, które będą przygotowywać do pracy w policji i w Straży Granicznej.
Sejmowa Komisja do spraw Służb Specjalnych chce ponad 100 mln zł na podwyżki dla funkcjonariuszy ABW. Ostatnie słowo będzie jednak należeć do ministra finansów.
Żandarmeria Wojskowa przejęła ochronę konwojów z pomocą dla Ukrainy od policji i CBŚP – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
W ramach akcji „Lucyna”, zwanej „psią grypą” na zwolnieniach lekarskich może przebywać ok. 10 tys. policjantów – twierdzą organizatorzy policyjnego protestu. Jednak skalę trudno zweryfikować, bo KGP o niej milczy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Premier Estonii w rozmowie z Donaldem Trumpem stwierdził, że kraje NATO wydają zbyt mało na obronność.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie kolejną partię pocisków Storm Shadow.
W ciągu ostatnich miesięcy rosyjska armia ciągle podbijała ukraińskie terytorium. Teraz zagrożone są główne punkty ukraińskiego oporu, a Kreml szykuje kolejny atak.
W Rosji mogą pojawić się miliony mieszkańców drugiej kategorii. Będą mogli pracować, ale nie ściągną rodzin, nie wyślą dzieci do szkół i nie otrzymają rosyjskiego paszportu. Będą musieli też szybko nauczyć się rosyjskiego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Szef ukraińskiego Sztabu Generalnego potwierdza, że żołnierze z Korei Północnej brali już udział w walkach z ukraińskimi jednostkami w obwodzie kurskim.
Od trzech lat, bez trzech miesięcy, Ukraina broni się przed rosyjską agresją. W sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski podczas międzynarodowej konferencji poświęconej żywności "Zboże z Ukrainy" wypowiedział się na temat ewentualnego terminu zakończenia konfliktu. Jego zdaniem "Ukraina ma szansę, aby zakończyć wojnę w przyszłym roku".
Zgromadzenie Parlamentarne NATO przyjęło rezolucję, w której wzywa kraje członkowskie do dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy oraz podjęcia działań, które miałyby doprowadzić do jak najszybszego wejścia Ukrainy do NATO.
Rosyjskie surowce miały trafiać do Azji nowymi liniami kolejowymi przez Syberię. Tych inwestycji jednak szybko nie będzie. W budżecie Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) zieje ogromna dziura. To skutek wojny Władimira Putina. Przewoźnik, zamiast zarabiać, przewozi wojsko i broń. Wojna wyssała też z firmy tysiące pracowników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas