Nowe klasy mundurowe dostarczą chętnych do służb?

Blisko 6 tys. młodych ludzi podejmie w pierwszym roku naukę w nowo tworzonych oddziałach o profilu mundurowym, które będą przygotowywać do pracy w policji i w Straży Granicznej.

Publikacja: 13.11.2024 10:38

Nowe klasy mundurowe dostarczą chętnych do służb?

Foto: PAP/Leszek Szymański

Klasy mundurowe istnieją w polskich szkołach od lat. Ale w dotychczasowym kształcie nie były kuźnią kadr dla służb – po ich ukończeniu do formacji wstępowało najwyżej kilka procent absolwentów. Rząd je reformuje i liczy, że młodzi zaczną się garnąć do policji i Straży Granicznej, a główną zachętą mają być ułatwienia w rekrutacji.

Czy ukończenie klasy mundurowej zwolni z testów do policji?

– Różnica będzie zasadnicza. Dotyczy programu nauczania, ujednoliconego dla całego kraju. A także innej kluczowej zmiany: absolwent nie będzie już musiał, przyjmując się do policji, zdawać egzaminu z wiedzy ani testu sprawności fizycznej, ponieważ będzie mógł przystąpić do nich już na etapie szkoły – mówi „Rz” Czesław Mroczek, wiceszef MSWiA. – Sądzę, że są to skuteczne zachęty.

Czytaj więcej

Łatwiej do służb. Rząd przygotowuje zmiany w rekrutacji

Jak ma to wyglądać w praktyce? Najpierw zmiany określiła ustawa. Teraz szczegóły określa opublikowany w tym miesiącu pakiet trzech projektów rozporządzeń.

I tak oddziały o profilu mundurowym (stworzone na bazie już istniejących klas mundurowych) zaczną funkcjonować od września 2025 r. w szkołach ponadpodstawowych (liceach ogólnokształcących i technikach). Na początek powstanie 269 takich oddziałów (tyle zezwoleń wyda MSWiA) – z tego 207 przygotowujących do służby w policji i 62 – w Straży Granicznej.

Uczniowie klas mundurowych będą mieli zajęcia z czynnymi funkcjonariuszami

Klasy mają liczyć średnio 22 uczniów (stąd oszacowano ich liczbę), a podczas zajęć z kształtowania sprawności fizycznej z elementami technik interwencji – do 15 osób. Program obejmie 170 godzin lekcyjnych, podzielonych na każdy rok nauki. Nastawiony na bezpieczeństwo – m.in. wiedzę o policji, wychowanie fizyczne z elementami samoobrony i strzelectwa. Zajęcia zwłaszcza ze sprawności fizycznej – technik interwencji i szkolenia strzeleckiego – poprowadzą czynni funkcjonariusze policji lub SG z uprawnieniami instruktorskimi. – Będzie położony większy niż dotychczas nacisk na ćwiczenia, praktyczne przygotowanie do służby – wskazuje wiceminister Mroczek.

Czytaj więcej

Będą zmiany w rekrutacji do Policji i Straży Granicznej. Ustawa podpisana

Szkoły z takimi oddziałami otrzymają dotacje na wyposażenie (do 70 proc. kosztów zakupu raz na cztery lata w liceum ogólnokształcącym i raz na pięć lat w technikum) i na inwestycje, np. budowę torów sprawnościowych czy strzelnic pneumatycznych lub wirtualnych. Uczniowie gratis dostaną mundury. „Koszt zakupu wszystkich elementów ubioru na jednego ucznia oddziału o profilu mundurowym rozpoczynającego naukę w klasie I będzie wynosić około 1500 zł” – wskazuje projekt.

W programie nauka samoobrony i radzenia sobie w ekstremalnych warunkach

Tak wykształcony absolwent, będzie miał ułatwiony angaż do policji i Straży Granicznej. Wystarczy, że złoży wniosek o przyjęcie do służby przed upływem trzech lat od ukończenia szkoły, a będzie zwolniony z obu testów, jeśli zda je w szkole. To wymierne korzyści z nauki w nowych oddziałach mundurowych.

Czytaj więcej

Jak ustawa o obronie ojczyzny zmiena szkolenie wojskowe studentów?

Szkoły liczą na wzrost zainteresowania. – Sądzę, że wprowadzone ułatwienia w przyjęciu do służb, zwiększą zainteresowanie nauką w klasach mundurowych – ocenia Bożena Uszok-Jarek, dyrektor Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich w Tychach, w którym jest liceum z klasą mundurową. – Już teraz mamy doskonałą współpracę z komendą miejską policji w Tychach oraz z komendą wojewódzką w Katowicach w zakresie szkolenia – podkreśla.

Policyjna klasa mundurowa działa także w Radomsku. W programie są m.in. biwaki szkoleniowe, nauka samoobrony i radzenia sobie w ekstremalnych warunkach, strzelanie z broni czy paintball. – W naszym liceum prowadzimy obecnie jedną klasę mundurową, liczącą około 30 uczniów. W kwietniu rozpoczniemy rekrutację na przyszły rok – mówi nam Paweł Dudek, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Stanisław Staszica w Radomsku. – Na pewno będziemy się starali o każdą nową dotację jaka będzie możliwa.

Musimy prowadzić bardziej energiczną politykę kadrową i przygotowywać kandydatów do służb już na etapie szkół średnich

W kraju brakuje 16 tys. policjantów, w samej Warszawie aż 2,4 tys. W Straży Granicznej – ok. 2,1 tys. Dziś służby są dla pasjonatów.

– Z uwagi na zmiany demograficzne formacje podległe MSWiA muszą prowadzić bardziej energiczną politykę kadrową i przygotowywać kandydatów do służb już na etapie szkół średnich – wskazuje wiceminister Czesław Mroczek.

Klasy mundurowe istnieją w polskich szkołach od lat. Ale w dotychczasowym kształcie nie były kuźnią kadr dla służb – po ich ukończeniu do formacji wstępowało najwyżej kilka procent absolwentów. Rząd je reformuje i liczy, że młodzi zaczną się garnąć do policji i Straży Granicznej, a główną zachętą mają być ułatwienia w rekrutacji.

Czy ukończenie klasy mundurowej zwolni z testów do policji?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Policja
Wakatów w policji coraz więcej. Funkcjonariuszy brakuje nawet w CBŚP
Służby
Walka o podwyżki dla ABW. Na ile mogą liczyć funkcjonariusze?
Służby
Hub w Jasionce pod kontrolą Żandarmerii
Służby
Funkcjonariusze na zwolnieniach. „Psia grypa” się szerzy, ale ma być bezpiecznie
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Służby
Czy wschodnią granicę należy chronić za wszelką cenę? Polacy odpowiedzieli w sondażu
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje