Ocieplają się kontakty na linii organizacje paramilitarne i zawodowa armia. Dzieje się to za sprawą Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Po raz pierwszy instytucja ta zorganizowała spotkanie organizacji proobronnych z instytucjami rządowymi.
W zamkniętym dla mediów spotkaniu wzięli udział m. in. ZHR, stowarzyszenie FIA, Obrona Narodowa.pl, Związek Strzelecki "Strzelec", Ruch Obywatelski Miłośników Broni, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, PCK, Liga Obrony Kraju, Polski Związek Krótkofalowców, Związek Polskich Spadochroniarzy, a także przedstawiciele MON, MSW, Państwowej Straży Pożarnej, Sztabu Generalnego WP i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Spotkanie odbyło się w ramach Strategicznego Forum Bezpieczeństwa, które ma na celu wypracowanie koncepcji działań na rzecz wzmocnienia strategicznej odporności kraju na różne zagrożenia.
- To krok w dobrym kierunku, można odnieść wrażenie, że instytucje państwowe chcą wykorzystać potencjał naszych organizacji. W czasie spotkania pojawiały się różne pomysły na ten temat - my przedstawiliśmy propozycję stworzenia Krajowego Systemu AK i nie została ona odrzucona. Generalnie chodzi o to, aby funkcjonowanie organizacji pozarządowych obronnych włożyć w ramy prawne - mówi "Rz" Stanisław Drosio, wiceprezes stowarzyszenia Obrona Narodowa pl.
- Spotkania takie będą kontynuowane. W czasie tego ustaliliśmy, że z jednej strony zajmiemy się inwentaryzacją zadań w zakresie obronności adresowanych do organizacji pozarządowych, z drugiej oczekujemy od tych organizacji konkretnych ofert. Musimy także wiedzieć, do czego mogą się te organizacje zobowiązać - tłumaczy gen. prof. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.