Sejm uchwalił w piątek zmiany w kodeksie karnym wykonawczym. Chodziło o naprawienie niekonstytucyjnych regulacji. Nowela przewiduje odstępstwa od zasady nieobecności podczas udzielania świadczeń zdrowotnych funkcjonariusza spoza personelu medycznego w trzech wypadkach: gdy pomoc jest niezbędna skazanemu uznanemu za stwarzającego zagrożenie, gdy personel medyczny wystąpi o taką asystę ze względów bezpieczeństwa oraz gdy świadczenia zdrowotnego udziela się poza terenem zakładu karnego, w placówkach otwartych.

Obowiązujący do tej pory przepis nie określa, w jakich sytuacjach można odstąpić od obecności funkcjonariusza podczas udzielania więźniowi świadczeń lekarskich, i dotyczy również więźniów, co do których taka obecność nie musi być konieczna.

Dlatego w przygotowanej jesienią 2014 r. przez Senat nowelizacji zapisano, że porad lekarskich będzie się udzielać w obecności funkcjonariusza w wypadku określonych kategorii skazanych, np. więźniów niebezpiecznych oraz naruszających dyscyplinę i porządek w zakładzie karnym.

Identyczne zasady będą obowiązywały podczas udzielania świadczeń osobom tymczasowo aresztowanym, które zostały w czasie przyjmowania do aresztu zakwalifikowane jako „niebezpieczne" i „stwarzające poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa aresztu".

etap legislacyjny: trafi do Senatu