Przypomnijmy, że 9 czerwca senatorowie zaproponowali m.in. podniesienie współczynnika pracy dla zawodów medycznych o 0,25 proc. Poprawki dotyczą też uzależnienia wysokości pensji od posiadanych kwalifikacji, a nie zajmowanych stanowisk oraz wprowadzenia przepisu gwarantującego podmiotom leczniczym pokrycie kosztów związanych ze wzrostem wynagrodzeń ich pracowników wskutek wejścia ustawy w życie. Łącznie Senat zgłosił 22 poprawki.
Wszystkie zostały odrzucone na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w środę.
Jak informuje branżowy serwis rynekzdrowia.pl, szanse na przyjęcie poprawek od początku wydawały się niewielkie. Przyjęcie senackich propozycji podniosłoby bowiem koszt podwyżek z 7,2 mld do ok. 14 mld zł.
Przed Sejmem trwa protest pielęgniarek organizowany przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Siostry trzymają banery z hasłami "Poprawki Senatu to poprawa warunków opieki nad pacjentami" i "Godna płaca po wartościowaniu pracy, a nie po uważaniu".
Czytaj więcej
W środę Sejm zajmie się poprawkami Senatu do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego w podmiotach leczniczych.
Czytaj więcej
W czwartek Sejm uchwalił ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.