Obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19 dla szeroko pojętego białego personelu wprowadza nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogłoszenia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. W czwartek została skierowana do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Obowiązek szczepień obejmie osoby wykonujące zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego. Będą to też osoby zatrudnione oraz osoby świadczące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym. A także studenci kształcący się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego.
W uzasadnieniu czytamy, że proponowana interwencja jest konieczna z uwagi na kolejne fale epidemii wywołane zakażeniami Covid-19, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla zdrowia publicznego i systemu ochrony zdrowia i że „zasadne jest wdrożenie działań profilaktycznych w odniesieniu do grup, które mają bezpośredni kontakt z pacjentami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych".
Obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko Covid-19 obejmie również osoby, u których do 1 marca 2022 r. upłynie więcej niż sześć miesięcy od pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2.
Według danych resortu zdrowia w pełni zaszczepionych jest 92 proc. lekarzy, 87 proc. dentystów, 85 proc. diagnostów laboratoryjnych, po 82 proc. farmaceutów, pielęgniarek i położnych oraz 72 proc. fizjoterapeutów.
– To decyzja spóźniona o kilka miesięcy – uważa Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. – Medycy są grupą wzorcową, jeśli chodzi o wyszczepienie, decyzja ta jest więc bardziej symbolem konieczności szczepień niż realną walką z pandemią – dodaje dr Jankowski, który regularnie dyżuruje na oddziale covidowym.