Plan naprawy polskiej służby zdrowia: łóżka geriatryczne zamiast szpitalnych

Więcej łóżek geriatrycznych i mniej niepotrzebnych hospitalizacji zakłada opublikowany właśnie Krajowy Plan Transformacji (KPT).

Aktualizacja: 20.10.2021 10:30 Publikacja: 19.10.2021 18:22

Plan naprawy polskiej służby zdrowia: łóżka geriatryczne zamiast szpitalnych

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Resort zdrowia opublikował w formie obwieszczenia pierwszy Krajowy Plan Transformacji, przewidziany w art. 95b ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Określa on, jakie działania należy podjąć, by zapewnić mieszkańcom wysokiej jakości usługi zdrowotne. Działania wynikają z rekomendacji zawartych w mapach potrzeb zdrowotnych.

Największe wyzwania zdrowotne wynikają z demografii – starzenia się społeczeństwa (w 2050 r. liczba ludności Polski ma się zmniejszyć do 34 mln), braku zastępowalności pokoleń i nadumieralności mężczyzn. Wiążą się one z większym zapotrzebowaniem na opiekę nad osobami starszymi oraz utrudnionym finansowaniem ze względu na malejącą liczbę osób w wieku produkcyjnym.

Kolejnym wyzwaniem będzie wzrost zachorowań na choroby układu krążenia i nowotwory, które dziś odpowiadają za 74 proc. zgonów, a także choroby układu nerwowego, tj. udary. Dlatego KPT stawia na profilaktykę tych chorób – kampanie społeczne i badania.

Dokument przewiduje także naprawę organizacji systemu – odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) poprzez zwiększenie dostępności do POZ, zmniejszenie niepotrzebnych hospitalizacji poprzez poprawę diagnostyki w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS), czyli poradniach specjalistów, a także zmianę struktury oddziałów na danym terenie.

Czytaj więcej

Lekarze do rządu: w szpitalu pomagają nie łóżka, ale ludzie

Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników liczby łóżek szpitalnych przypadających na 100 tys. mieszkańców, a w większości miejsc w kraju dodatkowym problemem jest ich niskie obłożenie – czytamy w dokumencie. Dotkliwie brakuje natomiast łóżek geriatrycznych i psychogeriatrycznych, które stanowią zaledwie 1 proc. wszystkich i znajdują się w zaledwie 81 szpitalach w 66 powiatach. Tymczasem, by zaspokoić obecne potrzeby pacjentów, potrzeba ich co najmniej 850. Celem na kolejne lata będzie przekształcenie części łóżek szpitalnych w geriatryczne.

Kolejnym wyzwaniem zdefiniowanym w Krajowym Planie Transformacji na lata 2022–2026 jest dostęp do rehabilitacji, szczególnie do fizjoterapii ambulatoryjnej, a także rehabilitacji ogólnoustrojowej. Dokument podkreśla również potrzebę zmian, jeśli chodzi o opiekę długoterminową – nie tylko zapewnienie równomiernego dostępu do tych świadczeń w całym kraju, ale także szkoleń dla opiekunów osób wymagających opieki długoterminowej.

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku