Resort zdrowia opublikował w formie obwieszczenia pierwszy Krajowy Plan Transformacji, przewidziany w art. 95b ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Określa on, jakie działania należy podjąć, by zapewnić mieszkańcom wysokiej jakości usługi zdrowotne. Działania wynikają z rekomendacji zawartych w mapach potrzeb zdrowotnych.
Największe wyzwania zdrowotne wynikają z demografii – starzenia się społeczeństwa (w 2050 r. liczba ludności Polski ma się zmniejszyć do 34 mln), braku zastępowalności pokoleń i nadumieralności mężczyzn. Wiążą się one z większym zapotrzebowaniem na opiekę nad osobami starszymi oraz utrudnionym finansowaniem ze względu na malejącą liczbę osób w wieku produkcyjnym.
Kolejnym wyzwaniem będzie wzrost zachorowań na choroby układu krążenia i nowotwory, które dziś odpowiadają za 74 proc. zgonów, a także choroby układu nerwowego, tj. udary. Dlatego KPT stawia na profilaktykę tych chorób – kampanie społeczne i badania.
Dokument przewiduje także naprawę organizacji systemu – odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) poprzez zwiększenie dostępności do POZ, zmniejszenie niepotrzebnych hospitalizacji poprzez poprawę diagnostyki w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS), czyli poradniach specjalistów, a także zmianę struktury oddziałów na danym terenie.
Czytaj więcej
Rząd zapowiada, że szpitale zamierza unowocześniać, a nie zamykać. Medycy ripostują, że trzeba inwestować w kadry.