Jak głosi komunikat resortu finansów, podpisana ustawa stanowi wypełnienie kamieni milowych, które pozostawały w gestii MF i przybliża Polskę do odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Nowe przepisy pozwalają, aby w 2022 r. reguła wydatkowa nie ograniczała dodatkowych wydatków wynikających z agresji Rosji na Ukrainę. Ministerstwo Finansów zaznacza, że rozwiązanie to dotyczy wyłącznie skutków finansowych, które wynikają z dodatkowych działań wspierających podmioty dotknięte kryzysem energetycznym lub zapewniających bezpieczeństwo energetyczne (np. zakup gazu), wsparcia świadczeniobiorców, w szczególności emerytów i rencistów, w związku ze wzrostem inflacji oraz finansowania sił zbrojnych.
Resort finansów zapewnia, że nowelizacja jest spójna z zaleceniami Rady Unii Europejskiej. Rada rekomendowała zachowanie elastyczności, pozwalającej na dostosowanie polityki fiskalnej do szybko zmieniających się okoliczności, w szczególności w celu wsparcia gospodarstw domowych i przedsiębiorstw narażonych na podwyżki cen energii oraz zmniejszenia negatywnego wpływu wojny na Ukrainie.
- Wydatki jednostek objętych limitem wydatkowym związane z walką z inflacją, kryzysem energetycznym oraz z finansowaniem sił zbrojnych, przekraczające limit wyznaczony w ustawie budżetowej na 2022 r., nie będą uwzględniane w sprawozdaniu z wykonania ustawy budżetowej na 2022 r. Zasada ta dotyczy jedynie 2022 r. i w żadnym stopniu nie wpływa na przestrzeń wydatkową w 2023 r. - wyjaśnia MF.
Czytaj więcej
Komisja Europejska podpisała ustalenia operacyjne dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Są one kluczowe, by można było złożyć wniosek o pierwsze płatności z KPO - podało Polskie Radio, powołując się na nieoficjalne ustalenia swojej korespondentki w Brukseli. Te informacje potwierdził minister funduszy i polityki regionalnej, Grzegorz Puda.