Nie każdy podważy warunki dostępu do żłobka - ważny wyrok dla antyszczepionkowców

Bycie rodzicem to za mało, by skarżyć uchwałę uzależniającą przyjęcie dziecka do publicznej placówki od jego zaszczepienia. Trzeba wykazać, w jaki sposób naruszono interes skarżącego.

Aktualizacja: 23.01.2020 06:23 Publikacja: 22.01.2020 18:43

Nie każdy podważy warunki dostępu do żłobka - ważny wyrok dla antyszczepionkowców

Foto: 123 rf

Opolska Rada Miasta zastrzegła w regulaminie przyjmowania dzieci do samorządowego żłobka, że w dniu przyjęcia rodzic musi przedłożyć kserokopię aktualnej karty szczepień dziecka wraz z oryginałem do weryfikacji. Dziecko powinno być zaszczepione zgodnie z programem szczepień ochronnych. W przeciwnym razie trzeba okazać zaświadczenie od lekarza pediatry, z którego wynika, że są ku temu przeciwwskazania.

Nie spodobało się to jednemu z mieszkańców Opola. Złożył skargę na uchwałę do sądu. W ocenie skarżącego wprowadzenie wymogu przedłożenia karty szczepień ma na celu wyegzekwowanie od rodziców obowiązku poddania dzieci szczepieniom, a do tego rada miasta nie jest uprawniona. Uzasadniając swój interes prawny do zaskarżenia uchwały, podniósł, że jest ona aktem prawa miejscowego, oddziałuje więc na każdego mieszkańca, który tak jak on ma dziecko w wieku poniżej trzech lat.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach