Koncert streamingowy jednego z zespołów muzycznych rozpoczął się w amfiteatrze 21 marca 2020 r. o godz. 20, czyli gdy zaczął już obowiązywać stan epidemii na terenie całego kraju. Organizatorem koncertu był dyrektor centrum kultury, który udostępnił na ten cel pomieszczenia amfiteatru.
Imprezie bezskutecznie próbował zapobiec burmistrz miasta, wydając ustne polecenie służbowe, a następnie wysyłając do dyrektora esemesa z poleceniem odwołania koncertu. Rozporządzenie ministra zdrowia, wydane 20 marca w godzinach wieczornych w związku z zakażeniami koronawirusem, ograniczyło bowiem m.in. prowadzenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki.
Czytaj także:
Sąd: epidemia koronawirusa nie daje urzędnikom prawa do bezczynności
W konsekwencji burmistrz wydał zarządzenie o odwołaniu dyrektora centrum kultury z powodu naruszenia przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem. Zdaniem burmistrza dyrektor świadomie je zlekceważył, twierdząc, że mógł organizować działalność kulturalną bez udziału publiczności. Zaprzecza temu m.in. treść ogłoszonych wcześniej komunikatów ministra kultury, wojewody warmińsko-mazurskiego oraz burmistrza. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, dyrektor centrum kultury stwierdził, że w rozporządzeniu ministra zdrowia nie chodziło o całkowite zniesienie działalności kulturalnej. Jako imprezę artystyczno-rozrywkową należy bowiem rozumieć jedynie imprezę z udziałem publiczności.