HFPC: udział w wyborach korespondencyjnych to zgoda na łamanie państwa prawa

Każdy wyborca powinien rozważyć w swoim sumieniu, czy oddać głos w wyborach prezydenckich i usprawiedliwić w ten sposób drastyczne naruszenie podstawowych zasad funkcjonowania polskiego państwa - czytamy w wydanym dzisiaj stanowisku Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Aktualizacja: 07.04.2020 15:05 Publikacja: 07.04.2020 13:29

HFPC: udział w wyborach korespondencyjnych to zgoda na łamanie państwa prawa

Foto: Adobe Stock

dgk

Fundacja wyraziła sprzeciw wobec uchwalonego wczoraj przez Sejm projektu ustawy wprowadzającej głosowanie korespondencyjne w wyborach powszechnych na Prezydenta RP w 2020 r. Zdaniem HFPC, tryb procedowania nad projektem jak i wprowadzane przepisy to fundamentalne zagrożenie dla uczciwości i rzetelności wyborów.

"Zmiana przepisów regulujących tryb i organizację wyborów na kilka tygodni przed samym głosowaniem jest niedopuszczalna z punktu widzenia zapewnienia uczciwości prowadzenia kampanii wyborczej oraz odpowiedniego zabezpieczenia organizacji samego głosowania. Ponadto, projektowane przepisy, podobnie jak wcześniejsze propozycje zmian w Kodeksie Wyborczym, nie odpowiadają na wyzwania związane z przeprowadzeniem wyborów w warunkach stanu epidemii. Procedowany projekt stwarza przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia obywateli biorących udział w głosowaniu w czasie epidemii, i to zarówno tych zmuszanych do oddania wypełnionej lub pustej karty do głosowania jak i tych obsługujących proces wyborczy." - argumentuje HFPC.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach