Zakup bez związku z obrotem i sprzedażą

Gmina nie może odliczyć podatku od fabrycznie nowego autobusu do przewozu osób niepełnosprawnych kupionego dzięki dofinansowaniu z PFRON

Publikacja: 14.07.2010 05:01

Zakup bez związku z obrotem i sprzedażą

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

[b]Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 22 czerwca 2010 r. (nr IPPP[3/4]43-494/10-2/IB).[/b]

W lutym 2010 r. powiat i gmina zawarły umowę na dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zakupu pojazdu przeznaczonego do przewozu niepełnosprawnych.

Samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z ich rehabilitacją zawodową, leczniczą lub społeczną i ma zostać przekazany w użytkowanie gminnemu ośrodkowi pomocy społecznej. Zdaniem wnioskodawcy gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Mimo to przy zakupie fabrycznie nowego autobusu do przewozu osób niepełnosprawnych o liczbie miejsc 19+1, z możliwością przewozu dwóch osób na wózkach po demontażu kilku siedzeń dla pasażerów, nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego. Przez to VAT został zaliczony w koszty kwalifikowane inwestycji.

Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2B9070ED6ED6F4BB2465E78520F477B2?id=172827]ustawy o podatku od towarów i usług (o VAT)[/link] wymaga, aby kupowane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W tym przypadku gmina nie spełnia tego warunku, ponieważ nie będzie uzyskiwała obrotu podlegającego opodatkowaniu. Nie odliczy zatem VAT naliczonego.

Podobnego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Przypomniał, że zgodnie ze wspomnianym art. 86 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2B9070ED6ED6F4BB2465E78520F477B2?id=172827]ustawy o VAT[/link] w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi co do zasady przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. gdy odliczenia tego dokonuje podatnik VAT oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. To wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług, ale inwestycja nie ma związku ze sprzedażą opodatkowaną. Zakupiony samochód do przewozu osób niepełnosprawnych nie będzie bowiem służył wnioskodawcy do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Nie ma więc mowy o zastosowaniu art. 86 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2B9070ED6ED6F4BB2465E78520F477B2?id=172827]ustawy o VAT[/link], ponieważ obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach. Jedną z podstawowych przesłanek pozytywnych jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

[b]Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 22 czerwca 2010 r. (nr IPPP[3/4]43-494/10-2/IB).[/b]

W lutym 2010 r. powiat i gmina zawarły umowę na dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zakupu pojazdu przeznaczonego do przewozu niepełnosprawnych.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Sądy i trybunały
Reforma w sprawie statusu tzw. neosędziów gotowa. Wiemy, jak rząd chce naprawić sądy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Służby mundurowe
Ile wyniosą podwyżki w służbach mundurowych w 2025 r. i jak będą rozdzielane?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus w lutym 2025. Można też składać nowe wnioski