[b]Tak[/b]. Zarówno osoby niepełnosprawne, jak i w podeszłym wieku mogą skorzystać z możliwości oddania w wyborach lokalnych swojego głosu za pośrednictwem pełnomocnika. Rozwiązanie takie przewiduje obowiązujący od 24 grudnia 2009 r. art. 40a ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.
Jak wynika z jego treści, wyborca posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie organu rentowego (bez względu na datę jego wydania), równoznaczne na mocy przepisów ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.), może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu (ust. 1).
Takie samo uprawnienie przysługuje wyborcy, który najpóźniej w dniu głosowania – czyli 21 listopada – ukończy 75 lat (ust. 3). Głosować przez pełnomocnika może również wyborca niebędący obywatelem polski, a posiadający obywatelstwo innego kraju UE, pod warunkiem, że w państwie pochodzenia został uznany za osobę niepełnosprawną.
Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika jest wyłączone w przypadku głosowania odbywającego się w: obwodach głosowania utworzonych w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w oddziałach zewnętrznych tych zakładów i aresztów, oraz w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich (ust. 4).
Zgodnie z treścią art. 40b ust. 1 omawianej ustawy pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby. Wyjątkowo od dwóch, pod warunkiem, że jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika (ust. 2 i 3).