Samorząd niesłusznie potrącił nadpłacone pieniędze

Miasto nie może z bieżących dochodów należnych budżetowi państwa potrącić sobie tego, co jego zdaniem oddało niesłusznie w latach poprzednich.

Publikacja: 10.06.2015 07:30

Samorząd niesłusznie potrącił nadpłacone pieniędze

Foto: www.sxc.hu

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną miasta, które spierało się z resortem finansów o kwoty do zwrotu do budżetu państwa.

W sprawie chodziło o ponad 2 mln zł, które w latach 2007–2010 zostały przekazane przez miasto jako dochody Skarbu Państwa uzyskane z tytułu gospodarowania nieruchomościami. Po pewnym czasie miasto doszło do wniosku, że należności przekazywane dotychczas jako dochody państwa, powinny być należne jego budżetowi.

W konsekwencji w marcu 2012 r. prezydent miasta poinformował, że rozpocznie potrącanie tej kwoty z bieżących dochodów pobieranych na rzecz Skarbu Państwa.

W kwietniu 2012 r. wojewoda poinformował jednak prezydenta, że jednostka samorządu terytorialnego nie ma prawa do potrąceń z dochodów należnych budżetowi państwa.

Przez kolejne miesiące prezydent przedkładał wojewodzie rozliczenia dochodów dotyczących realizacji powierzonych zadań. Wynikało z nich, że miasto pobrało w 2012 r. dochody w związku z nieruchomościami będącymi własnością skarbu, ale nie przekazało z tego tytułu do kasy państwa ponad 2 mln zł.

W tej sytuacji wojewoda wydał decyzję i oficjalnie określił ją jako kwotę do zwrotu. Podkreślił, że jedynym tytułem uprawniającym do pomniejszania dochodów odprowadzanych na rachunek państwa jest przysługujący jednostkom samorządowym udział 5 proc. lub 25 proc. w dochodach uzyskiwanych w danym roku. Miasto nie miało prawa z dochodów uzyskanych w 2012 r. potrącić kwot jego zdaniem nadpłaconych w latach ubiegłych.

Stanowisko to podtrzymał minister finansów, a potem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Sąd przypomniał m.in., że podstawą gospodarki finansowej jednostki samorządu terytorialnego jest uchwała budżetowa na rok budżetowy. I nie może być tak, że w każdym czasie można dokonać potrącenia z dochodów budżetu uzyskanych w danym roku jakiejś kwoty przysługującej w latach ubiegłych. Art. 255 ust. 1 ustawy o finansach publicznych nie daje podstaw do modyfikacji sposobu rozliczenia ze względu na fakt, że określone środki zostały już przekazane w latach wcześniejszych.

Tak samo uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Jego zdaniem miasto nie miało prawa do potrącenia należności przekazanych w latach wcześniejszych z kwot należnych budżetowi państwa za bieżący okres. Jak zauważyła sędzia NSA Maria Jagielska, ustawodawca nie przewidział bowiem możliwości pomniejszenia takich innych kwot.

Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II GSK 830/14

Sądy i trybunały
Reforma w sprawie statusu tzw. neosędziów gotowa. Wiemy, jak rząd chce naprawić sądy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Służby mundurowe
Ile wyniosą podwyżki w służbach mundurowych w 2025 r. i jak będą rozdzielane?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus w lutym 2025. Można też składać nowe wnioski