Plany ogólne w gminach mają powstać do końca 2028 r.

Senat poprawił nowelizację ustawy o planowaniu przestrzennym. Izba chce, by decyzje o warunkach zabudowy wygasały po upływie 2 lat od dnia, w którym stały się prawomocne. Sejm proponował 5 lat. Dziś "wuzetki" są wydawane bezterminowo.

Publikacja: 23.06.2023 14:56

Plany ogólne w gminach mają powstać do końca 2028 r.

Foto: Adobe Stock

Jak pisaliśmy na łamach “Rzeczpospolitej”, zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, gminy miały do końca 2025 r. uchwalić plany ogólne, zastępujące studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, ale w przeciwieństwie do nich będących aktami prawa miejscowego. Senat postanowił poprawić ustawę.

Podczas posiedzenia senator Zygmunt Frankiewicz wskazywał, że eksperci zwracali uwagę, że okres stworzenia planów ogólnych jest zbyt krótki. Co więcej, z uwagi na ograniczoną liczbę specjalistów z dziedziny planowania przestrzennego, którzy mieliby stworzyć dla wszystkich gmin w Polsce plany ogólne w tak krótkim czasie, może się to po prostu okazać nierealne. Jak wskazywał senator, wykonanie planu ogólnego w gminie to okres ok. 3-4 lat.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Cykl Partnerski
Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne
Czym jeździć
Skoda Kodiaq. Mikropodróże w maxisamochodzie
Sądy i trybunały
Sędziowie uciekają sprzed KRS. Zastraszenie przez polityków czy rozwaga?
Prawo w Polsce
Prof. Henryk Okarma: To myśliwi uratowali w Polsce bobry
Konsumenci
Sprawa Getin Banku na wokandzie Trybunału Sprawiedliwości UE