Aktualizacja: 23.02.2025 06:27 Publikacja: 07.12.2022 07:55
Buspas na ulicy Puławskiej w Warszawie
Foto: PAP/Leszek Szymański
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy przyznającej strażom miejskim prawo do kontroli buspasów. Tak chce sejmowa Komisja ds. Petycji, która dała zielone światło propozycji Railway Business Forum.
W noweli proponuje się dodanie do kodeksu drogowego punktu o możliwości zatrzymania i ukarania kierowcy bezprawnie poruszającego się buspasem. Można będzie do tego wykorzystywać nagrania z monitoringu.
Wraz z nadchodzącą waloryzacją rent i emerytur w górę pójdą także dodatki do tych świadczeń – na przykład dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej czy ryczałt energetyczny. Oto, jakich kwot od 1 marca mogą spodziewać się osoby uprawnione.
Od 25 lutego osoby, które chcą nadal korzystać z aplikacji mObywatel, muszą mieć jej aktualną wersję. „Jeśli nie zaktualizujesz mObywatela przed 25 lutego, nie będziesz mieć dostępu do żadnych możliwości aplikacji i nawet się do niej nie zalogujesz” – czytamy na rządowej stronie info.mobywatel.gov.pl. Posiadacze starszych wersji mObywatela otrzymali powiadomienia o konieczności przeprowadzenia aktualizacji. Przy okazji wprowadzono do niej dwie nowości.
Po drogach jeżdżą kierowcy, którzy zdobyli prawo jazdy mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. W systemie jest luka - twierdzi serwis brd24.pl.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank (lub pożyczkodawca) może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w pierwszej polskiej sprawie dotyczącej „darmowego” kredytu.
Dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i chronią porządek publiczny. W zamian mogą liczyć na stabilne zatrudnienie i liczne benefity. Ale mimo to w niektórych miastach brakuje strażników miejskich.
Wrocławska Straż Miejska rozpoczęła nabór na stanowiska strażników. W planach jest zatrudnienie 20 osób, które będą chciały pracować nie tylko na rzecz bezpieczeństwa wrocławian, ale również ochrony mienia i środowiska naturalnego.
Każdego roku służby miejskie usuwają lub doprowadzają do usunięcia z ulic i parkingów kilku tysięcy nieużywanych pojazdów. I chociaż w wielu miastach wraków usuwa się coraz więcej, liczba porzuconych pojazdów nie maleje.
Mieszkańcy zabytkowego centrum Krakowa mają dość zakłócania ciszy nocnej i ekscesów imprezowiczów. Do sądu okręgowego wpłynął pozew przeciwko gminie, od której domagają się radykalnych działań.
Rzecznik Praw Obywatelskich złożył do Sądu Najwyższego kasację na rzecz obywatela skazanego za to, że odmówił wylegitymowania się strażnikowi miejskiemu.
Warszawscy strażnicy miejscy ujawnili nielegalną instalację do pozbywania się szamba na Bemowie. Ich koledzy z Gdańska posiadają urządzenie, które pomaga ustalić sprawców nielegalnych odpływów.
Może warto pomyśleć nad kolejnym krokiem - poważniejszą reformą straży miejskiej i np. przemianowaniem jej na policję miejską/gminną. A może w ogóle już czas poważnie zastanowić się nad rolą samorządu i jego relacją z władzą centralną.
Strażnicy miejscy mają kontrolować kierowców, którzy bezprawnie korzystają z buspasów. Będą mogli wykorzystywać monitoring miejski w celu stwierdzenia wykroczenia i ukarania mandatem za taką jazdę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas