Niezłożenie corocznego oświadczenia majątkowego w terminie nie grozi już utratą mandatu czy stanowiska. Taki skutek będzie mieć dopiero niedotrzymanie dodatkowego, wyznaczonego terminu.
Zbędne mnożenie pojęć
– Niezłożenie oświadczenia majątkowego w terminie do 30 kwietnia zobowiązuje adresata oświadczenia do wezwania zobowiązanego do dopełnienia tej formalności – wyjaśnia Stefan Płażek, adwokat, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Przesądza o tym art. 24h ust. 5a ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym jeżeli terminy ustawowe do złożenia oświadczeń majątkowych nie zostaną dotrzymane, odpowiednio: przewodniczący rady gminy, wojewoda lub wójt, w terminie 14 dni od dnia stwierdzenia niedotrzymania terminu wzywa osobę, która nie złożyła oświadczenia do jego niezwłocznego złożenia, wyznaczając dodatkowy czternastodniowy termin. Termin ten liczy się od dnia skutecznego dostarczenia wezwania.
– Treść art. 24h ust. 5a ustawy o samorządzie gminnym nie jest, niestety, dostatecznie precyzyjna. W szczególności nie jest jasne, co oznacza sformułowanie „skuteczne dostarczenie" – mówi Stefan Płażek.
Jego zdaniem wezwanie do dostarczenia oświadczenia jako akt władzy publicznej podlega doręczeniu jak każde tego rodzaju pismo w trybie art. 39–49 kodeksu postępowania administracyjnego. Te przepisy określają również dostatecznie precyzyjnie, kiedy doręczenie jest poczytywane za skuteczne. Mnożenie w tym względzie pojęć jest zabiegiem pozbawionym sensu.