NSA wydał wyrok ws. warszawskich uchwał śmieciowych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który unieważnił zmienione już warszawskie uchwały śmieciowe wiążące opłaty ze zużyciem wody, będzie musiał zająć się sprawą jeszcze raz.

Publikacja: 08.04.2022 07:29

NSA wydał wyrok ws. warszawskich uchwał śmieciowych

Foto: Fotorzepa / Rafał Guz

W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargi kasacyjne rady stolicy o unieważnienie uchwał dotyczących opłat za śmieci, które były uzależnione od zużycia wody.

Spór dotyczył już nieobowiązujących w Warszawie zasad naliczania opłat za śmieci, które zostały oparte na tzw. kryterium zużycia wody. W skład pakietu uchwał wchodziła m.in. uchwała z 15 października 2020 r. zmieniająca wcześniejszą, z 12 grudnia 2019 r., dotyczącą przede wszystkim wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki. Podstawowa zmiana polegała na tym, że na potrzeby ustalenia wysokości opłaty za śmieci dla nieruchomości z mieszkańcami przyjęto ilość zużytej wody. Konkretnie średniomiesięczne zużycie obliczone za sześć kolejnych miesięcy przypadających w okresie dwunastu miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstał obowiązek złożenia deklaracji śmieciowej, w oparciu o wskazanie wodomierza głównego.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok