Jeżeli przewidziane w wieloletniej prognozie finansowej (WPF) przedsięwzięcia mają być prowadzone w dłuższym czasie, należy pamiętać o tym, że WPF należy uchwalić na ten właśnie okres. Obowiązek jej uchwalenia nie później niż uchwały budżetowej na 2011 r. wynika bezpośrednio z art. 122 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=325301]ustawy z 27 sierpnia 2009 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (DzU nr 157, poz. 1241 ze zm.)[/link].
[srodtytul]Budżet na lata[/srodtytul]
Wieloletnia prognoza finansowa jest zbiorem dokumentów, które pozwalają jednostkom samorządu terytorialnego wyjść z rocznego ujmowania ich gospodarki finansowej. Można zatem powiedzieć, że WPF to taki samorządowy budżet na lata. Przyjęte w niej wartości są wiążące przy ustalaniu budżetów rocznych. Oczywiście pod warunkiem, że nie zostaną zmienione.
Powoduje to, że od wieloletniej prognozy wymaga się, aby była sporządzona na realnych przesłankach umożliwiających ocenę sytuacji finansowej gminy (powiatu czy województwa) w okresie, na który została przyjęta.
Zaznaczyć trzeba, że opracowując WPF na lata 2011 – 2013, dopuszczalny poziom zadłużenia jednostki samorządu terytorialnego w tym okresie oblicza się jeszcze na starych zasadach określonych w przepisach ustawy z 30 czerwca 2005 r. (art. 169 – 171). Wynika to wprost z art. 121 ust. 8 przepisów wprowadzających ustawę o finansach publicznych.