Wojewoda podlaski wydał rozstrzygnięcie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatu radnego miasta. Jak wynikało bowiem z informacji dostarczonych wojewodzie przez CBA, radny pełnił jednocześnie funkcję członka zarządu, a następnie sekretarza klubu sportowego. Klub zaś prowadził działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego. Miał bowiem prawo sprzedawać bilety na organizowane w gminnej hali sportowej zawody, a także sprzedawać powierzchnię reklamową na tym obiekcie.
Wojewoda uznał zatem, że radny, zarządzając klubem sportowym prowadzącym działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego, naruszył sformułowany w art. 24f ustawy o samorządzie gminnym zakaz antykorupcyjny.
3 miesiące od dnia ślubowania ma radny na rezygnację z zabronionej mu działalności
Takiego samego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (wyrok z 27 marca 2014 r., sygn. II SA/Bk 52/14), do którego odwołał się radny. Stanowisko to utrzymał Naczelny Sąd Administracyjny, który wyrokiem z 3 października 2014 r. oddalił skargę kasacyjną radnego (sygn. II OSK 2292/14).
– Radnemu słusznie zarzucono, że zarządza podmiotem, który prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat – uzasadniał Zbigniew Ślusarczyk, sędzia NSA.