Umowę z doradcą starosty można rozwiązać w każdej chwili

Decyzja o utworzeniu tzw. gabinetu politycznego należy do wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty czy marszałka województwa. Zatrudnianie doradców i asystentów nie wymaga przeprowadzenia otwartego naboru. Natomiast zwolnienie ich za wypowiedzeniem jest możliwe, nawet gdy nie przewiduje tego umowa.

Publikacja: 23.06.2015 06:15

Foto: Rzeczpospolita

Józefa Domeracka

Doradcy i asystenci są szczególną kategorią pracowników samorządowych. Ich status prawny znacznie się różni od zajmujących stanowiska urzędnicze oraz pomocnicze i obsługi. Przede wszystkim doradcy i asystenci mogą być zatrudniani wyłącznie w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich. Stanowiska asystentów i doradców zostały przypisane do stanowisk wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty czy marszałka województwa. Osoby zatrudnione na tych stanowiskach mają wspomagać pracę kierowników urzędów. Stanowią ich zaplecze wewnątrzorganizacyjne.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Sądy i trybunały
Reforma w sprawie statusu tzw. neosędziów gotowa. Wiemy, jak rząd chce naprawić sądy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Służby mundurowe
Ile wyniosą podwyżki w służbach mundurowych w 2025 r. i jak będą rozdzielane?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus w lutym 2025. Można też składać nowe wnioski