Krajowa Izba Odwoławcza (KIO lub Izba) w wyroku z 8 lutego 2018 r. (KIO 152/18) zajmowała się zagadnieniem związanym występowaniem rażąco niskiej ceny oraz podstawą prawną wezwania do wyjaśnień w tym zakresie. W omawianej sprawie, zwycięski wykonawca, został wezwany przez zamawiającego do złożenia wyjaśnień treści oferty, na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej pzp), a konkretniej do wyjaśnienia czy podane przez niego składniki stawki w poszczególnych kwotach gwarantują pracownikom realizującym przedmiot zamówienia miesięczne wynagrodzenie nie mniejsze niż minimalne wynagrodzenie za pracę wynikające z ustawy o minimalnych wynagrodzeniu za pracę. W ocenie KIO, w przypadku wezwania do wyjaśnień dotyczących podejrzenia występowania rażąco niskiej ceny, nieprawidłowym jest podstawa prawna zastosowana przez zamawiającego w niniejszej sprawie.
Czytaj także: Zmiana podwykonawcy zamówienia publicznego
Zamawiający, w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa powyżej, otrzymał wyjaśnienia wykonawcy zawierające szczegółowe wyliczenia stawki godzinowej oraz potwierdzenie, że zaoferowana przez niego stawka roboczogodziny jest zgoda z ustawą o minimalnych wynagrodzeniu o pracę. Po złożonych wyjaśnieniach, wybrał owego wykonawcę, co zostało zakwestionowane przez konkurenta.
Czytaj także: NIK: instytucje publiczne lubią kupować bez przetargów
Muszą być wątpliwości zamawiającego
Izba w przedmiotowej sprawie, podkreśliła, że dyspozycja przepisu mówiącego o wezwaniu do wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny (art. 90 ust. 1 pzp) jest skierowana wyłącznie do zamawiającego i powinna być uruchamiana dopiero w przypadku, gdy po stronie zamawiającego wystąpią uzasadnione wątpliwości co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego. Tymczasem, ze stanu faktycznego niniejszej sprawy wynikało, że zamawiający, podczas badania i oceny ofert, nie powziął wątpliwości co do ceny całej oferty lub kosztu oferty lub też ich istotnych części składowych.