Kto może tworzyć komitety wyborcze - informacja PKW

Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała pakiet informacji dotyczących tworzenia komitetów wyborczych dla wyborów samorządowych

Publikacja: 14.09.2010 16:44

Kto może tworzyć komitety wyborcze - informacja PKW

Foto: Fotorzepa, Jakub Dobrzyński

PKW wskazuje, kto może tworzyć komitety wyborcze i tym samym wystawiać kandydatów na radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

[srodtytul]Komitety wyborcze partii politycznych[/srodtytul]

Partia polityczna może utworzyć tylko jeden komitet wyborczy dla samodzielnego zgłaszania kandydatów.

Struktury terenowe partii politycznych nie mogą tworzyć komitetów wyborczych.

[srodtytul]Koalicyjne komitety wyborcze[/srodtytul]

Partie polityczne mogą zawierać między sobą umowy koalicyjne w celu wspólnego zgłaszania kandydatów.

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=170645]Ustawa z 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1547, z późn. zm.)[/link] dopuszcza uczestniczenie partii w więcej niż jednej koalicji wyborczej.

Natomiast przepisy nie pozwalają na tworzenie koalicji wyborczych z udziałem stowarzyszeń i organizacji społecznych, a także z udziałem wyborców.

[srodtytul]Komitety wyborcze stowarzyszeń i organizacji społecznych[/srodtytul]

Komitety wyborcze mogą tworzyć wszystkie stowarzyszenia i organizacje społeczne, wpisane do właściwych rejestrów organizacji.

Ale, w rozumieniu przepisów Ordynacji, organizacją społeczną nie są m. in. fundacje, rady osiedlowe, rady sołeckie, spółdzielnie mieszkaniowe. Nie mogą one zatem tworzyć komitetów wyborczych.

Organizacja może utworzyć tylko jeden komitet wyborczy.

[srodtytul]Komitety wyborcze wyborców[/srodtytul]

Obywatele, w liczbie co najmniej 5, mogą utworzyć komitet wyborczy wyborców, składając pisemne oświadczenie o utworzeniu komitetu z podaniem swoich imion i nazwisk, adresów zamieszkania oraz numerów ewidencyjnych PESEL.

Z treści art. 64f ust. 1 Ordynacji nie wynika, by obywatele tworzący komitet wyborczy wyborców lub popierający utworzenie takiego komitetu musieli być wyborcami (zamieszkiwać) w gminie, powiecie lub w województwie, w którym komitet zamierza zgłaszać kandydatów.

[b]Uwaga.[/b]

Zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego powinno być dostarczone do PKW bądź komisarza wyborczego po opublikowaniu rozporządzenia o zarządzeniu wyborów, a najpóźniej na 50 dni przed wyborami.

Termin wyborów ogłosi premier najpóźniej 13 października 2010 r.

[ramka][b][link=http://www.rp.pl/artykul/535542.html]Zobacz informację PKW z 7 września 2010 r. o tworzeniu komitetów wyborczych dla wyborów do organów jednostek samorządu terytorialnego [/link][/b][/ramka]

[ramka][b]Na temat wyborów samorządowych czytaj w serwisie [link=http://www.rp.pl/temat/418384.html]Samorząd » Ustrój i kompetencje » Wybory i referenda » Wybory samorządowe 2010[/link][/b][/ramka]

PKW wskazuje, kto może tworzyć komitety wyborcze i tym samym wystawiać kandydatów na radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

[srodtytul]Komitety wyborcze partii politycznych[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce