Aktualizacja: 14.08.2015 08:22 Publikacja: 13.08.2015 16:00
Foto: 123RF
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku, który zapadł 13 sierpnia 2015 r.
Skarżąca domagała się stwierdzenia nieważności zarządzenia wójta, w którym określił on zasady zwrotu rodzicom wydatków na dowożenie dzieci do szkół. Po pierwsze dlatego, że w jej ocenie zarządzenie takie jest aktem prawa miejscowego, a przepisy ustawy o systemie oświaty nie upoważniają wójta do jego wydania. Po drugie dlatego, że jego przepisy bezprawnie ograniczają prawa rodzica do żądania zwrotu kosztów przejazdu dziecka wraz z opiekunem w pełnej wysokości, tj. obejmującej również drogę powrotną opiekuna po odwiezieniu dziecka do placówki przedszkolnej oraz ponowny przejazd opiekuna w celu odebrania dziecka z przedszkola. Z przepisów ustawy o systemie oświaty wynika, że w określonych przypadkach gmina może refundować rodzicom wydatki na dowożenie dzieci do szkół własnym środkiem transportu. Przy czym przepisy nie określają konkretnych zasad zwrotu tych kosztów, odsyłając do postanowień umowy zawieranej między wójtem a rodzicami.
Po przyjęciu przez rząd nowelizacji mrożącej ceny energii adwokat Artur Pięta z Kancelarii Adwokackiej Sieńko Pięta i Partnerzy s.c. tłumaczy, jakie dokumenty złożyć i gdzie, aby zapłacić mniej za prąd.
Uregulowanie solidarnego zobowiązania wobec banku przez jednego kredytobiorcę nie jest darowizną na rzecz drugiego. Fiskusowi nic do tego.
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Od 1 stycznia 2025 roku nastąpi wzrost maksymalnych stawek podatku od nieruchomości. Wiele gmin już podjęło uchwały o podwyżkach. Sprawdzamy, gdzie już wiadomo, że wzrośnie podatek od nieruchomości.
Przyszły rok przyniesie szereg zmian związanych z prawem pracy. Oprócz wzrostu kwoty płacy minimalnej zapowiadana jest również m.in. zmiana w naliczaniu stażu pracy i zasiłku dla bezrobotnych. Pojawi się również nowy typ urlopu dla rodziców.
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
Trzy wrocławskie ślizgawki kryte rozpoczęły nowy sezon. Lodowisko działa już także w Lublinie, ale mieszkańcy Krakowa muszą jeszcze poczekać na ślizganie pod chmurką.
We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę prezydenta miasta, który został ukarany za brak realizacji obowiązków określonych w programie ochrony powietrza m.in. za nieinformowanie o smogu.
Samorządy, ich jednostki organizacyjne, organizacje pozarządowe, lokalne grupy działania to tylko wybrane podmioty, które mają prawo sięgnąć po środki działania 7.3 „Równe szanse”.
Wszyscy byśmy chcieli, żeby ta wojna się skończyła. Tylko chcemy, żeby skończyła się sprawiedliwym pokojem. Z punktu widzenia Rzeszowa najważniejszy jest fakt utrzymania dalej bazy wojskowej NATO i obecności wojsk sojuszu w naszym regionie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Wydatki na oświatę pochłaniają coraz poważniejszą część budżetów samorządów. Finansowanie oświaty oraz powrót do odebranych kompetencji samorządowych to tematy do rozmów z rządem.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta Andrzeja Dudy na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie sędziego SN, który nie chce orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas