Zgodnie z art. 46 ust. 4a ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej p.z.p.) zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego nie złożył oświadczeń lub dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu, kryteriów selekcji, wymagań określonych przez zamawiającego oraz brak podstaw wykluczenia, tzw. jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ), pełnomocnictw lub nie wyraził zgody na poprawienie omyłki polegającej na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, niepowodującej istotnych zmian w treści oferty.
Interpretacja korzystna dla wykonawców
Dominujący pogląd, który jest bardziej liberalny i przyjazny dla wykonawców, zakłada, że zamawiający nie zwróci wadium tylko wtedy, gdy wykonawca wykaże się niedbalstwem np. poprzez brak odpowiedzi na wezwanie zamawiającego lub niepodjęcie nawet próby uzupełnienia lub przedłożenia dokumentów.
Urząd Zamówień Publicznych w swojej opinii (www.uzp.gov.pl) dodatkowo wskazał, że nie można zatrzymać wadium w sytuacji, w której obiektywnie dany wykonawca, jak i oferowane przez niego usługi, dostawy lub roboty budowlane, nie spełniają warunków lub wymagań określonych przez zamawiającego. Innymi słowy, zgodnie ze stanowiskiem UZP, obowiązek zatrzymania wadium na podstawie art. 46 ust. 4a p.z.p. nie będzie dotyczył tych wykonawców, którzy złożyli oferty, pomimo że nie spełniali warunków udziału w postępowaniu (np. nie legitymowali się określonym doświadczeniem), a oferowane przez nich usługi, dostawy lub roboty budowlane nie spełniały określonych w postępowaniu wymagań.
Podsumowując, można więc w odniesieniu do tego przepisu wyróżnić dwie sytuacje, w których:
• zamawiający wzywa wykonawcę, wykonawca przedkłada dokumenty, lecz dokumenty te nie wykazują, że wykonawca spełnia warunki udziału w postępowaniu,