SN odrzucił odwołanie sędziego Waldemara Żurka od decyzji o przeniesieniu do innego wydziału sądu

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN postanowiła odrzucić jako niedopuszczalne odwołanie sędziego Waldemara Żurka od decyzji ws. przeniesienia sędziego o innego wydziału w Sądzie Okręgowym w Krakowie. W drugim postanowieniu z 8 marca SN odroczył posiedzenie ws. wyłączenia sędziów Izby Kontroli SN od rozpoznania tego odwołania.

Publikacja: 08.03.2019 16:30

Waldemar Żurek

Waldemar Żurek

Foto: Fotorzepa/ Rafał Guz

dgk

Sędzia Waldemar Żurek, były rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, formalnie orzekał w wydziale II cywilnym odwoławczym SO w Krakowie. Jednak we wrześniu 2018 r. nowa prezes tego sądu Dagmara Pawełczyk-Woicka wbrew jego woli przeniosła go do wydziału I, który wydaje wyroki w I instancji. Powód?  Krótki staż orzeczniczy w pierwszej instancji i wielkość referatu.  Dagmara Pawełczyk-Woicka zapewniała, że decyzja o przeniesieniu w żaden sposób nie jest związana  z działalnością byłego rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa. 

W opinii samego sędziego Żurka decyzja prezes SO w Krakowie była szykaną za krytykę zmian w sądownictwie (także w krakowskim SO) oraz obronę niezależności sądów. Żurek odwołał się od decyzji Dagmary Pawełczyk-Woickiej do Krajowej Rady Sądownictwa, ale ta umorzyła postępowanie w jego sprawie w uchwale nr 390/2018. Od tej decyzji Żurek odwołał się z kolei do SN.

Dzisiaj odbyło się niejawne posiedzenie w tej sprawie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. SN w jednoosobowym składzie SSN Aleksander Stępkowski odrzucił odwołanie sędziego Żurka.

Według SN ustawa Prawo o ustroju sądów powszechnych dopuszcza przeniesienie sędziego bez jego zgody, jeśli jest to przeniesienie do wydziału, w którym rozpatrywane są sprawy z tego samego zakresu. A w tym przypadku oba wydziały zajmowały się sprawami z zakresu prawa cywilnego.

Jak informuje rzecznik SN sędzia Michał Laskowski, dziś odbyło się także  posiedzenie niejawne w składzie trzech sędziów Izy Cywilnej SN w sprawie rozpoznania wniosku o wyłączenie sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN: Antoniego Bojańczyka, Leszka Boska, Dariusza Czajkowskiego, Tomasza Demendeckiego, Marka Dobrowolskiego, Pawła Krężaka, Joanny Lemańskiej, Marcina Łochowskiego, Oktawiana Nawrota, Janusza Niczyporuka, Adama Redzika, Mirosława Sadowskiego, Marka Siwka, Ewy Stefańskiej, Marii Szczepaniec, Krzysztofa Wiaka, Jacka Widło i Grzegorza Żmija od orzekania w sprawie z odwołania sędziego Waldemara Żurka od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa nr 390/2018.

Zgodnie z Zarządzeniem Pierwszego Prezesa SN z  19 listopada 2018 wniosek o wyłączenie wszystkich sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Dyscyplinarnej SN został przekazany do rozpoznania przez Izbę Cywilną SN na podstawie akt sprawy, pozostających do dnia 8 marca (włącznie) do dyspozycji sędziów orzekających w przedmiocie wniosku o wyłączenie. Izba Cywilna postanowiła dziś odroczyć swe posiedzenie do 20 marca.

Prawo w Polsce
Kolejne ograniczenia dla palaczy w Polsce. Andrzej Duda podpisał ustawę
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Zawody prawnicze
Drugi dzień egzaminów zawodowych. Zachowek u radców, umowa przyrzeczona u adwokatów
Praca, Emerytury i renty
Czy można otrzymać dwie 13. emerytury? ZUS stawia sprawę jasno
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus. Harmonogram przelewów w kwietniu 2025
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Nieruchomości
Łóżka, woda i konserwy w każdym schronie. Oto obowiązki właścicieli i zarządców
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?