Aktualizacja: 22.11.2024 03:07 Publikacja: 25.07.2024 04:31
Pierwsza Prezes SN Małgorzata Manowska
Foto: PAP/Rafał Guz
Jak pani ocenia wydarzenia związane z immunitetem posła Marcina Romanowskiego?
Nie mam prawa to takiej formalnej oceny, nie mam też takiego rozdwojenia jaźni jak niektórzy z moich koleżanek i kolegów, którzy raz wypowiadają się jako profesorowie prawa, raz jako sędziowie, a raz jako obywatele. Sąd wypowiedział się w tej sprawie i trzeba to uszanować.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Starzy sędziowie trzech izb Sądu Najwyższego wydali oświadczenie, że do czasu przywrócenia ładu konstytucyjnego w SN nie będą brać udziału w zgromadzeniach ogólnych. Zabraknie więc kworum. Tak było też w czwartek.
Premier ma tyle wspólnego z komuną i jej metodami co pani prezes Manowska z elegancją słowa.
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wydała w czwartek ostre oświadczenie w sprawie "zapowiedzi represji rządu względem sędziów i atakami na Sąd Najwyższy".
- Pani Małgorzata Manowska ma teraz doskonały moment, żeby zwołać posiedzenie Trybunału Stanu i trzymać kciuki, że być może to wpłynie na ocenę jej postępowania w kontekście postępowania prowadzonego przez prokuraturę - powiedział sędzia Trybunału Stanu, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati w TVN24. Przyznał, że to mogłaby być "okoliczność łagodząca".
Sąd Najwyższego opublikował komunikat w sprawie decyzji Pierwszej Prezes SN podjętych w związku z końcem kadencji sędziego SN dr. hab. Piotra Prusinowskiego jako Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska ma zamiar korzystać z immunitetu sędziowskiego w związku z wszczęciem śledztwa w sprawie niezwoływania przez nią posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu. Jak tłumaczy nie ma innego wyjścia, bo sędziemu nie wolno zrzec się immunitetu. Poza tym samo wszczęcie śledztwa uważa za "temat zastępczy".
Prokuratura wszczęła kolejne śledztwo ws. Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. Chodzi o niedopełnienie obowiązków, jakiego miała się dopełnić w ramach sprawowania funkcji Przewodniczącego Trybunału Stanu.
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego twierdzi, że jest gotowa stawić się w prokuraturze. Jak jednak wskazuje, w tym momencie chroni ją immunitet.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas