Zmiany w KRS na pierwszy ogień. Jest kilka pomysłów na stole

Żadna z partii opozycyjnych nie chce czekać do upływu kadencji obecnych sędziów-członków KRS. – Trzeba się ich pozbyć – mówią. Pomysłów jest kilka.

Publikacja: 24.10.2023 03:05

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka na posiedzeniu KRS ws. przy

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka na posiedzeniu KRS ws. przyszłości wymiaru sprawiedliwości

Foto: PAP/Leszek Szymański

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa ma być powołana zgodnie z konstytucją, a sędziów do niej mają wybrać sędziowie – co do tego istnieje pełna zgodność wśród partii opozycyjnych, które po wyborach mają większość. O szczegółach na razie słyszymy nieoficjalnie.

– Kandydatów mogliby też zgłaszać obywatele i organizacje pozarządowe – mówi „Rz” poseł KO Arkadiusz Myrcha. I potwierdza, że projekt zmian w KRS zgłoszony przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia w 2022 r., przejęty przez Porozumienie dla Praworządności, czeka w Sejmie. To on ma być podstawą nowego otwarcia w KRS.

Czytaj więcej

Opozycja po wyborach chce szybkiej likwidacji obecnej KRS

– Co do zasadniczych rozwiązań nie będzie sprzeciwu, ale pozostaje kilka kwestii do omówienia – mówi poseł KO. Inny polityk z kierownictwa PO dodaje: skład KRS musi się trzymać z daleka od polityki.

Ale jak zgodnie z prawem odsunąć od obecnej KRS sędziów wybranych do rady przez polityków – pytamy partie opozycyjne. W odpowiedzi słyszymy, że pomysłów jest kilka, ale ostatecznie decyzje nie zapadły. – Czekamy na spotkanie z prezydentem i rozmowy z pozostałymi partiami – mówi „Rz” jeden z posłów prawdopodobnej przyszłej władzy.

Projekt Iustitii, w którym opisano podstawę prac nad nową KRS, zakłada utrzymanie w mocy wydanych wyroków, ale weryfikację powołań sędziów.

– W projekcie ustawy mówi się, że po ogłoszeniu wyników wyborów, w drodze ustawy skład obecnej rady straci mandat – wskazuje sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Iustitii. I dodaje, że jeśli nie zadziała projekt ustawy, bo np. zawetuje ją prezydent, to można przeforsowanć tę zmianę w drodze uchwały przedstawionej Sejmowi. Stwierdzałaby ona, na podstawie wyroków trybunałów europejskich, że wybór członków KRS nie ma mocy prawnej.

Organizacje związane z praworządnością już ruszyły na spotkania z nową większością.

Jednym z głównych tematów jest sytuacja sędziów powołanych przez obecną KRS i dziś orzekających. Ma ich czekać krok wstecz.

– „Powrót sędziego na poprzednie stanowisko” to nic innego jak „odwołanie sędziego”, co jest nielegalne – mówi „Rz” sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, obecna szefowa KRS. – Artykuł 180 ust. 1 konstytucji gwarantuje „nieusuwalność sędziego”. Nieusuwalność sędziego jest podstawową gwarancją niezawisłości sędziowskiej nie tylko w Polsce, ale w całym świecie.

Czytaj więcej

Wojciech Tumidalski: By coś ugrać w kwestii sądów, trzeba się dogadać z prezydentem Andrzejem Dudą
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej