KRS skarży do Trybunału uchwałę SN ws. jednoosobowych sądów

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła decyzją o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności uchwały składu 7 sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z Konstytucją RP.

Publikacja: 19.05.2023 14:33

Krajowa Rada Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownictwa

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

mat

Chodzi o uchwałę z 26 kwietnia 2023 roku (sygn. akt III PZP 6/22), w której stwierdzono, że rozpoznanie odwołania w sprawie cywilnej przez jednego sędziego na podstawie procedury antycovidowej ogranicza prawo do sprawiedliwego procesu.

Wywołała ona duże zamieszanie w sądach. Jak pisaliśmy pod koniec kwietnia na łamach "Rzeczpospolitej", część sędziów np. warszawskiego Sądu Apelacyjnego nie podziela poglądu wyrażonego w uchwale i orzeka nadal w składach jednoosobowych. Z kolei w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga z wokandy spadły wszystkie sprawy odwoławcze, w których sąd miał orzekać w jednoosobowym składzie.

Uchwała poszerzonego składu Izby Pracy SN mówi, że rozpoznanie sprawy cywilnej przez sąd drugiej instancji w składzie jednego sędziego ukształtowanym na podstawie art. 15zzs1 ust. 1 pkt 4 ustawy antycovidowej z 2 marca 2020 r. ogranicza prawo do sprawiedliwego rozpoznania sprawy, i nie jest konieczne dla ochrony zdrowia publicznego, więc prowadzi do nieważności postępowania. Uchwała ma moc zasady prawnej. Jej wykładnia obowiązuje od dnia podjęcia.

Czytaj więcej

Trybunał Konstytucyjny wchodzi do sporu o jednoosobowe sądy

W ubiegły piątek trzyosobowy skład Sądu Najwyższego skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie o konstytucyjność podstaw prawnych wydawania mocy zasady prawnej uchwale siedmiu sędziów o sądach jednoosobowych.

Dzisiaj wniosek w tej sprawie do TK postanowiła skierować Krajowa Rada Sądownictwa. Jej zdaniem "uchwała SN w sposób bezpośredni i jednoznaczny narusza niezawisłość sędziowską", ponieważ "formułując zasadę prawną o charakterze normatywnym stanowi zewnętrzny czynnik wpływający za zakres czynności sędziowskich wchodzących w skład sprawowanego wymiaru sprawiedliwości".

KRS wskazuje, że "z jednej strony sędziowie zgodnie z konstytucyjną zasadą przestrzegania prawa są zobowiązani do rozpoznawania spraw w składach jednoosobowych, a z drugiej stają przed obawą, że ich orzeczenia zostaną uchylone wskutek stwierdzenia przez Sąd Najwyższy nieważności postępowania z uwagi na nieprawidłowy (niezgodny z zaskarżoną uchwałą SN) skład sądu".

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku