Komitet Obrony Praworządności to porozumienie 13 organizacji pozarządowych i stowarzyszeń zrzeszających sędziów oraz prokuratorów. Ich przedstawiciele nie zostawiają suchej nitki na nowej ustawie o Sądzie Najwyższym, przyjętej w piątek przez Sejm. W swoim stanowisku skierowanym do marszałka Senatu i przewodniczących dwóch komisji apeluje o złożenie wniosku do Komisji Weneckiej o wydanie opinii o ustawie. Powołują się przy tym na precedens z 2020 r., kiedy błyskawicznie wydała ona (krytyczną) opinię na temat tzw. ustawy kagańcowej.
– Naszym zdaniem jest szansa na szybką opinię Komisji – mówi Dariusz Mazur, rzecznik prasowy stowarzyszenia sędziów „Themis”. – Jednak Senat musiałby o taką opinię wystąpić niezwłocznie, najlepiej w tym tygodniu – dodaje.
– Zakładamy, że w 30 dni Komisja Wenecka zdąży wydać opinię, a nawet jeśli ona pojawi się po czasie, będzie ona istotna – stwierdza Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. – Na pewno bowiem weźmie ją pod uwagę w swoim procesie decyzyjnym Komisja Europejska.
Czytaj więcej
Krok do spełnienia kamienia milowego czy potworek legislacyjny – oceny nowelizacji są skrajne.
Natomiast Marcin z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka uważa, że istnieje „prawdopodobieństwo graniczące z pewnością”, iż Komisja Wenecka nie zdąży podjąć decyzji w 30 dni.