Małgorzata S., sędzia sądu rejonowego z okręgu włocławskiego, straciła w środę prawo do stanu spoczynku. Tak chcieli minister sprawiedliwości i rzecznik dyscyplinarny sędziów. Sędzi stawiano zarzut niespłacania prywatnych pożyczek na szkodę pracownika sądu. Miała najpierw pożyczyć pieniądze od podwładnej, potem przekonać ją do wzięcia kredytu. Nie spłacała go terminowo.
W pierwszej instancji Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu wymierzył sędzi karę finansową. Minister sprawiedliwości oraz rzecznik dyscyplinarny złożyli odwołania i wnosili o karę pozbawienia prawa do stanu spoczynku wraz z prawem do uposażenia. Krajowa Rada Sądownictwa chciała z kolei wymierzenia surowszej kary finansowej. Sama obwiniona wystąpiła natomiast o złagodzenie kary. Izba Odpowiedzialności Zawodowej pozbawiła sędzię stanu spoczynku.
Na tej samej środowej wokandzie zawisła sprawa sędziego wojskowego Wiktora C. Odpowiada on za nieprawidłowości w wykonywaniu funkcji kierowniczych w sądzie i niezawiadomienie przełożonego o własnych sprawach sądowych. Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, częściowo uniewinniając sędziego, wymierzył mu karę finansową. W odwołaniach obwiniony wnosił o uniewinnienie, a rzecznik dyscyplinarny i KRS o uznanie sędziego za winnego części czynów oraz wymierzenie surowszej kary. Sprawa jednak została odroczona do grudnia, bo sędzia C. powołał w środę obrońcę, a ten musi przygotować się do sprawy.
Sygnatura akt: II ZOW 23/22, II ZOW 37/22
Czytaj więcej
Sprawy sędziego Krzysztofa G. z SR w Aleksandrowie Kujawskim będą rozstrzygnięte przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej najwcześniej w listopadzie.