Prezydent Duda wprowadza duże zmiany w działaniu Sądu Najwyższego

W piątek 15 lipca 2022 r. wchodzą w życie zmiany w strukturze Sądu Najwyższego. Zniesiona zostaje Izba Dyscyplinarna, a powstaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

Publikacja: 15.07.2022 10:07

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy

Foto: PAP/Tomasz Gzell

mat

Izba Odpowiedzialności Zawodowej przejmie wszystkie sprawy znajdujące się dotąd we właściwości Izby Dyscyplinarnej (w tym sprawy dyscyplinarne sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników, sprawy wniosków o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziów i prokuratorów oraz sprawy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sędziów Sądu Najwyższego), z wyjątkiem spraw z zakresu przeniesienia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku, które zostały przekazane Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Izba Odpowiedzialności Zawodowej przejmie również rozpatrywane przez Sąd Najwyższy sprawy dyscyplinarne lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, pielęgniarek i położnych, fizjoterapeutów oraz rzeczników patentowych dotąd rozpoznawane w Izbie Karnej.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej będzie się składać z 11 sędziów wyznaczonych przez Prezydenta spośród 33 wylosowanych sędziów Sądu Najwyższego. Losowanie będzie miało miejsce podczas posiedzenia Kolegium Sądu Najwyższego między 5 a 16 sierpnia br.

Ponadto ustawodawca dokonał kilku innych zmian we właściwości izb Sądu Najwyższego. Do rozpoznawania spraw z zakresu własności intelektualnej została wskazana Izba Cywilna (wcześniej sprawy o roszczenia twórców wynalazków, wzorów użytkowych i przemysłowych oraz topografii układów scalonych o wynagrodzenie należały do właściwości Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych).

Jak czytamy na stronie Sądu Najwyższego, ustawa w obecnym brzmieniu rozszerza i doprecyzowuje katalog kompetencji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Wskazano, że jej właściwość obejmuje m.in. rozpoznawanie odwołań od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w przypadkach przewidzianych w przepisach szczególnych, spraw zamówień publicznych, spraw ochrony konsumentów oraz z zakresu praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową, a także spraw z zakresu regulacji poczty i rynku wodno-kanalizacyjnego. Ponadto do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przeniesiono z Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych sprawy rejestrowe, z wyłączeniem spraw dotyczących rejestracji przedsiębiorców i rejestracji zastawów.

Czytaj więcej

Koniec Izby Dyscyplinarnej. Co się zmienia w Sądzie Najwyższym

Nowy Regulamin Sądu Najwyższego

W czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie wprowadzające zmiany w Regulaminie Sądu Najwyższego, które wynikają z nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym wchodzącej w życie 15 lipca 2022 r. Określił m.in. nowe liczby stanowisk sędziowskich w poszczególnych izbach, a także sposób losowania sędziów Sądu Najwyższego do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej oraz celem przeprowadzenia tzw. testu niezawisłości i bezstronności.

W czterech izbach Sądu Najwyższego ustalona została liczba stanowisk sędziego na:

43 – w Izbie Cywilnej,

39 – w Izbie Karnej,

22 – w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych,

21 – w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Regulamin precyzuje sposób losowania sędziów Sądu Najwyższego w pierwszym etapie wyznaczania sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Do losowania przeprowadzanego podczas posiedzenia Kolegium Sądu Najwyższego przygotowany zostanie przezroczysty pojemnik (urna), w której umieszczone będą mniejsze, nieprzezroczyste pojemniki zawierające kartki z nazwiskami i imionami sędziów biorących udział w losowaniu.

Z kolei losowanie składów orzekających w sprawach wniosków i odwołań w ramach tzw. testu niezawisłości i bezstronności prowadzone będzie w poszczególnych izbach przez Prezesów Sądu Najwyższego lub wyznaczone przez nie osoby przy pomocy kartek z nazwiskami i imionami sędziów znajdujących się w nieprzezroczystym pojemniku pełniącym rolę urny. Regulamin przewiduje, że do każdej sprawy losowanych jest dodatkowo dwóch sędziów zastępców.

Regulamin wprowadza także szereg innych zmian organizacyjnych, m.in. połączone zostaną Biblioteka Sądu Najwyższego i Archiwum Sądu Najwyższego, które zostaną włączone do struktur Kancelarii Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Zmiana ta wejdzie jednak w życie dopiero 1 stycznia 2023 r. - czytamy na stronie SN.

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej