Połowa sędziów Izby Dyscyplinarnej może odejść w stan spoczynku

Jak dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita", pięciu lub nawet sześciu sędziów likwidowanej Izby Dyscyplinarnej SN może nie przyjąć propozycji prof. Małgorzaty Manowskiej, I Prezes SN przeniesienia do innych izby Sądu Najwyższego.

Publikacja: 11.07.2022 18:37

Sala rozpraw Sądu Najwyższego

Sala rozpraw Sądu Najwyższego

Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Z naszych ustaleń wynika, że będzie to Jacek Wygoda, który przed nominacją do ID był prokuratorem. Nowego stanowiska w innej izbie może nie przyjąć także Konrad Wytrykowski oraz Tomasz Przesławski, były prezes Izby Dyscyplinarnej. Jego kadencja minęła 25 stycznia 2022 roku, a zgromadzenie sędziów ID nie dało mu rekomendacji na następną kadencję. Wśród zgłoszonych kandydatów uzyskał najmniej głosów (dokładnie 1), a największe poparcie zdobył bardziej kompromisowy wobec, chociażby wyroków TSUE - sędzia Adam Roch (4 głosy) i on też został wskazany przez prezydenta. Byłego prezesa ID ma boleć ta sytuacja tak niskiego poparcia, i to ma być jeden z powodów opuszczenia SN. Kolejnych dwóch lub nawet trzech sędziów ID ma rozważać ten krok, lub nie ujawniło jeszcze swoich planów. Nieoficjalnie obawiają się weryfikacji w postaci testu bezstronności, którą wprowadza prezydencka ustawa. Traktują tę procedurę jako uwłaczającą ich godności.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach