Jak wzmocnić Trybunał Konstytucyjny

Choć szanse na „restart" TK w niedalekiej przyszłości są nieduże, konieczna jest dyskusja o regułach obsady i funkcjonowania „nowego" konstytucyjnego sądu, a zwłaszcza sposobach zapewnienia mu legitymizacji – to konkluzje z niedawnej debaty w Dialogu Allerhanda, nad którą „Rzeczpospolita" objęła patronat medialny.

Aktualizacja: 25.02.2022 10:20 Publikacja: 25.02.2022 07:20

Jak wzmocnić Trybunał Konstytucyjny

Foto: Adobe Stock

Profesor Ryszard Bugaj, jeden z „ojców" konstytucji z 1997 r., mówił, że jest umiarkowanym optymistą i nie wyklucza kompromisu politycznego wokół Trybunału jeszcze przed wyborami w 2023 r. Strony sporu politycznego nie wiedzą, kto będzie rządził, i mogą być bardziej skłonne poszukiwać swoistego ubezpieczenia na wypadek przegranej, co może być szansą na restart TK.

Zdaniem prof. Antoniego Dudka zmiana TK musiałaby dokonać się z udziałem wszystkich stron sporu politycznego. Jedynie w takim wypadku nowy Trybunał Konstytucyjny będzie mógł funkcjonować stabilnie. W przeciwnym razie – mówił profesor – zamiast naprawy odbędzie się jedynie wyrywanie Trybunału przez kolejnych zwycięzców wyborów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej