Składy wieloosobowe
Część spraw, przede wszystkim rozpoznawanie apelacji, wymaga składu trzech sędziów. SLPS utworzy tyle składów trójkowych, że każdy sędzia będzie uczestniczył w trzech różnych trójkach. Po wylosowaniu sprawy przez sędziego referenta system przydzieli sprawę do jednej z trzech trójek, w skład których wchodzi sprawozdawca. Po pewnym czasie, określonym przez przewodniczącego wydziału (nie dłuższym niż sześć miesięcy), SLPS utworzy na nowo składy trójkowe według tej samej reguły. Składy trójkowe wyznaczone przez SLPS będą tworzone wyłącznie w celu przydzielenia sprawy. Czas rozpoznania będzie oczywiście zależał do stanu zaległości w wydziale. W SLPS będzie techniczna możliwość rozdzielenia przydziału sprawy sędziemu sprawozdawcy i przydzielenia jej do konkretnego składu trzech sędziów, co będzie miało znaczenie w wydziałach z dużą zaległością. Wylosowanie sprawozdawcy niezwłocznie po wpłynięciu sprawy zapewnia, że sprawa ma odpowiedzialnego za nią sędziego, który może podejmować czynności niewymagające składu trzyosobowego. Dopiero gdy nadchodzi czas wyznaczenia rozprawy, sprawozdawca skieruje sprawę do SLPS w celu wskazania jednego z trzech możliwych składów, w których uczestniczy sędzia sprawozdawca.
Artykuł 47a § 1 usp wymaga losowego przydziału spraw tylko sędziom i asesorom sądowym. Przepis nie stanowi o ławnikach. W tym zakresie art. 41 § 1 pkt 2 usp odsyła do przepisów wykonawczych. W sprawach karnych projektuje się w pełni losowy przydział ławników. W sprawach tych od dawna obowiązuje zasada niezmienności składu, a ponadto co do zasady na jeden dzień sędzia wyznacza tylko jedną sprawę z udziałem ławników. Dlatego nie będzie problemów organizacyjnych.
W pozostałych rodzajach spraw na jedną sesję jest wyznaczanych wiele spraw z udziałem ławników. Oczywiście w SLPS można przewidzieć możliwość wylosowania tej samej pary ławników do grupy spraw wyznaczonych na jedną sesję, lecz nie wszystkie zostaną zakończone na pierwszym posiedzeniu. Połączenie w pełni losowego przydziału ławników do sprawy i niezmienności raz przydzielonych ławników okazuje się trudne. Dlatego projektuje się podział ławników na grupy losowo przypisane do sędziego. Sędziowie jako optymalną liczbę wskazują sześciu ławników podzielonych na trzy pary. Wtedy mogą tak układać sesje, aby na jednej sesji były sprawy z najwyżej dwiema parami ławników. Po wyczerpaniu limitu 12 sesji rocznie następowałby przydział następnej grupy ławników. Wciąż jest przedmiotem prac studyjnych, czy w razie losowego przypisywania sędziemu grupy ławników sędzia sprawozdawca samodzielnie wybierałby parę ławników do sprawy, czy byłaby losowana z danej grupy ławników.
Plan dyżurów
Z losowego przydziału zostały wyłączone sprawy przydzielane sędziemu pełniącemu dyżur. Plan dyżurów, stanowiący odmienną od losowego regułę przydziału spraw, należy odróżnić od planu zastępstw stosowanego w razie konieczności pilnego rozpoznania sprawy za sędziego nieobecnego.
Na podstawie art. 41 § 1 pkt 2 usp sprawy przydzielane zgodnie z planem dyżurów określi regulamin. Projekt zakłada przydzielanie w tym trybie spraw, których rozpoznanie powinno nastąpić w czasie 72 godzin, lecz z wyłączeniem spraw o nadanie klauzuli wykonalności. Plan dyżurów znajdzie zastosowanie przede wszystkim w sprawach o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Te sprawy od dawna były przydzielane zgodnie z planem dyżurów mimo braku ustawowej podstawy do ich sporządzania. Dopiero ustawowe uregulowanie planu dyżurów ustawą z 12 lipca 2017 r. spowodowało obawy o nadużycia, np. poprzez wnoszenie przez prokuratorów wniosków o tymczasowe aresztowanie w dniach, w których dyżur pełni sędzia znany z „ciężkiej ręki" w stosowaniu aresztu. Należy jednak pamiętać, że zażalenie na aresztowanie rozpoznaje skład trzech sędziów, po 1 stycznia 2018 r. wyłaniany losowo.