Rewolucja w Izbie Cywilnej SN: trzy wydziały, trzech nowych przewodniczących

Zamiast pięciu dotychczasowych wydziałów - trzy nowe z trzema nowymi przewodniczącymi - tak wygląda reorganizacja w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego. SN twierdzi, że głównym uzasadnieniem reorganizacji jest zmiana kryterium podziału czynności w wydziałach.

Publikacja: 01.01.2022 15:15

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Kilka dni temu, za portalem OKO.press, informowaliśmy o kadrowym trzęsieniu ziemi  w Izbie Cywilnej. W środę 29 grudnia 2021 roku I prezes SN Małgorzata Manowska odwołała nagle wszystkich przewodniczących pięciu wydziałów Izby Cywilnej. Stanowiska stracili sędziowie SN Dariusz Dończyk, Agnieszka Piotrowska, Karol Weitz, Grzegorz Misiurek i Teresa Bielska-Sobkowicz. Byli powołani do SN jeszcze z udziałem tzw. starej KRS, uznawanej za legalną przez część środowiska prawniczego. Wraz z nimi stanowiska straciła też część kierowników sekretariatów wydziałów.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego