Upublicznione przesłuchanie sędziego Piotra Gąciarka przed Zespołem KRS ds oceny kandydatów do Sądu Najwyższego

Kandydat do Sądu Najwyższego sędzia Piotr Gąciarek złożył wniosek o ujawnienie przebiegu całości posiedzenia zespołu KRS, na którym był wysłuchiwany. Sędzia sam nagrał przesłuchanie. Zapis dźwiękowy opublikowało sędziowskie Stowarzyszenie "Iustitia".

Aktualizacja: 23.08.2018 11:39 Publikacja: 23.08.2018 07:07

Piotr Gąciarek

Piotr Gąciarek

Foto: tv.rp.pl

dgk

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Gąciarek został przesłuchany przez Zespół do spraw oceny kandydatów do Sądu Najwyższego działający w ramach "nowej Krajowej Rady Sądownictwa".

W treści wniosku podniósł, że wybór na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego nie jest prywatną sprawą kandydatów oraz członków KRS. Wyłączenie jawności narusza art. 61 ust 2 Konstytucji RP, zgodnie z którym prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu. Skoro obecni członkowie KRS są przedstawicielami suwerena będąc posłami, senatorami, czy osobami wybranymi przez posłów i senatorów to zachodzi sytuacja opisana w cytowanym przepisie rangi konstytucyjnej. Tym bardziej, że standardy te były przestrzegane przy przesłuchaniach kandydatów na ławników do Sądu Najwyższego - uważa sędzia Gąciarek.

Sędzia sam nagrał środowe przesłuchanie i wyraził zgodę na upublicznienie nagrania. Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" na swojej stronie internetowej opublikowało plik dźwiękowy będący zapisem przesłuchania.

Przedstawiając swoją kandydaturę Zespółowi KRS sędzia Gąciarek powiedział:

- Kandyduję, bo chcę doprowadzić do kontroli przed NSA ustawy o SN. Byśmy sprawdzili przed sądem, a nie w sposób polityczny, czy ustawa jest zgodna z konstytucją.

Sędzia chce sprawdzenia przez niezależny sąd m.in. czy ustawa, która odsyła sędziów SN na emeryturę jest zgodna z konstytucją, czy KRS ma prawo działać w obecnym składzie, a także "czy obwieszczenie prezydenta o wolnych miejscach w SN - wbrew konstytucji i bez kontrasygnaty premiera jest ważne, a zatem czy ten konkurs jest ważny".

Ze strony Krajowej Rady Sądownictwa  brali w nim udział: sędzia Jarosław Dudzicz, sędzia Ewa Łąpińska, poseł Tomasz Rzymkowski.

 

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej