Aktualizacja: 18.04.2019 13:34 Publikacja: 18.04.2019 13:34
Foto: Fotolia.com
W internetowym wydaniu Rzeczpospolitej w dniu 9 kwietnia 2019 r. ukazał się artykuł sędziego Izby Karnej Sądu Najwyższego i jednocześnie Przewodniczącego Wydziału V tej Izby, Pana Jarosława Matrasa, pt. ,,Procesowe Pendolino w Izbie Dyscyplinarnej".
W materiale tym, Autor powołując się na pełnione przez siebie od 11 lat zaszczytne stanowisko sędziego Sądu Najwyższego, w sposób krytyczny, a zarazem ironiczny odniósł się do ostatnich rozstrzygnięć zapadłych w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, zarzucając jej bezprawność i działanie niczym ekspresowe ,,Pendolino". Deklarując zatroskanie o prestiż i powagę Sądu Najwyższego podniósł, że nie jest to dla niego żaden wzorzec postępowania, gdyż rzeczywistym przyczynkiem do rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego dotyczącego statusu sędziów Izby Dyscyplinarnej było orzeczenie wydane 28 marca 2019 r. w Izbie Karnej w sprawie o sygn. III KO 154/18. W sprawie tej, do składu, który tego dnia procedował, został powołany nowy sędzia, którego status dwaj pozostali sędziowie zakwestionowali zadając pytanie do składu powiększonego (przy zdaniu odrębnym tego pierwszego). W konkluzji Pan sędzia Matras zadał retoryczne pytanie, czy treść zagadnienia prawnego nie jest procesową ,,grą" o ,,zawodowe, prawnicze życie tych osób".
Chcesz wiedzieć, ile osób w Polsce nosi twoje nazwisko? A może zastanawiasz się, jak popularne jest imię, które planujesz nadać dziecku? Możesz to sprawdzić w kilka minut zaglądając na portal dane.gov.pl. To źródło bezpłatnych, wiarygodnych i aktualnych informacji m.in. na temat obszarów takich jak ludność i społeczeństwo, gospodarka i finanse, edukacja, kultura i sport czy transport.
Choć pobyt w szpitalu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest darmowy dla osób ubezpieczonych, to jednak nie wszystko okazuje się bezpłatne. Za co pacjent musi zapłacić i czy jest to zgodne z przepisami?
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Młodzi kierowcy dostaną niższe limity dopuszczalnej prędkości, a skasowanie punktów karnych będzie trudniejsze. Pojawi się też nowa przesłanka zatrzymania prawa jazdy za nadmierną prędkość.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Gorsza kariera zawodowa małżonka nie daje podstaw do przyznania mu mniejszych udziałów przy dzieleniu majątku wspólnego po rozwodzie.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Trzech świadków, w tym była partnerka Pawła Rubcowa, jest z Warszawy. Czy to powód, aby po pół roku oddawać proces do stolicy? "Rzeczpospolita" dowiedziała się, dlaczego dochodzi do zwrotu w sprawie rosyjskiego szpiega.
Białorusin zatrzymany w Warszawie przez ABW próbował podpalić skład malarski w Gdańsku. W Polsce przebywał od czterech lat - dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Postępowanie podatkowe prowadzone tendencyjnie i nakierowane na ustalenie tylko okoliczności „korzystnych” dla fiskusa to jaskrawe pogwałcenie procedury, konstytucji i praw UE – uznał sąd administracyjny.
W obliczu sporów o upolitycznianie prokuratury niknie dyskusja o merytorycznej jakości pracy śledczych i wymaganiach, jakie powinni spełniać.
Kilka szczegółowych rozwiązań projektu nowelizacji kodeksu karnego budzi wątpliwości. Chodzi m.in. o zasady wymierzania kar.
Rozstrzygnięcie sprawy bez rozważenia argumentów spierających się stron wystawia jak najgorsze świadectwo samemu sądowi.
Strzeżenie bezpieczeństwa państwa i obywateli jest zadaniem obu segmentów władzy wykonawczej.
W dziedzinie nauk ścisłych akceptujemy współdziałanie człowieka i sztucznej inteligencji. A jak można ukształtować podział pracy pomiędzy AI i prawników?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas