Aktualizacja: 18.07.2020 07:27 Publikacja: 18.07.2020 07:24
Judyta odcinająca głowę Holofernesowi - Caravaggio
Był jednym z najważniejszych twórców wczesnego baroku, współtwórcą malarstwa rodzajowego. Tworzył nowatorskie dzieła o tematyce religijnej o ciemnych tłach, intensywnym kolorycie, kontrastowym światłocieniu. Wywarł istotny wpływ na malarstwo europejskie. Zainicjowany przez Caravaggio styl zwany jest caravaggionizmem.
Naprawdę nazywał się Michelangelo Merisi. Urodził się 29 września 1571 roku w Mediolanie. Był synem majstra budowalnego i zarządcy na dworze, markiza Francesca I Sforzy. Gdy miał 6 lat w epidemii dżumy stracił ojca, dziadka i stryja. Edukację Caravaggio rozpoczął w Mediolanie, dokąd powrócił w roku 1584 mając lat 13. Najął się do pracowni lombardzkiego malarza Simone Peterzano i już około połowy lat 90. powstawały jego w pełni dojrzałe i nowatorskie prace Prawdopodobnie w roku 1592 przybył do Rzymu. Na zmianę malował i wiódł bujne życie towarzyskie. Był skłonny do burd – zachowały się akta sądowe, w których nie jest pozytywnym bohaterem. Nie ruszał się z domu bez broni. I uwodził swoją sztuką. Kiedy jeden z kardynałów zachwycony jego obrazem „Wróżenie z ręki” zaprosił go do swojej rezydencji, gdzie wielu artystów rozwijało swoje talenty – zdawało się, że los malarza będzie już tylko się polepszał. Ale Caravaggio wciąż żył w napięciu pomiędzy sukcesem i rozpaczą, między sacrum i profanum i te wszystkie rozdarcia przelewał na płótna. Tak opisywał obraz „Męczeństwo św. Mateusza” Simon Schama, brytyjski historyk sztuki: „Odziera scenę z jej odległości i powagi. Maluje to, co dobrze zna - brutalną napaść w ciemnej uliczce. Przerażenie, chaos, histeria… Postaci wirują w nieopanowanym ruchu. To scena namalowana tak, jakby rzucił na nią okiem ktoś uciekający w popłochu. Tak właśnie namalował siebie Caravaggio. Drżenie, migotliwe światło, mocny chwyt, urywane słowa i krzyk. Pośrodku tej szalonej akcji jest jeden stały punkt, zalany światłem tak, że nie sposób go przeoczyć – nagi napastnik, zadający cios… Caravaggio stawia grzesznika, nie świętego w oku wirującego cyklonu”...
Immersyjną wystawę „Dalí Cybernetics” w Warszawie, inspirowaną malarstwem artysty, obejrzało już ponad 35 tysięcy widzów. Od 24 stycznia towarzyszy jej pokaz rzeźb „Dalí Universe”.
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
Rusza kluczowa odsłona sporu o władzę w fundacjach założonych przez miliardera. Sąd w Liechtensteinie zbiera się w tym tygodniu. Kiedy wyda decyzję?
W procesie sprzedaży telewizji TVN ofertę złożył polski miliarder Michał Sołowow oraz Wirtualna Polska Holding - podało Radio Zet, nie ujawniając źródeł. Jest pierwsza oficjalna informacja w tej sprawie.
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek Telewizji Polskiej o zakazanie Telewizji Republika emisji programu "#Jedziemy. Michał Rachoń".
Warner Bros. Discovery, Telewizja Polska i Grupa Polsat – tak wygląda podium nadawców, którym w 2024 roku widzowie telewizji linearnej i serwisów na życzenie poświęcili najwięcej czasu. Czyli ile?
Oni tylko na to czekają. Nie ma bardziej mobilizującej widzów perspektywy niż ryzyko likwidacji ulubionej stacji. Miliony ludzi na ulicach i transparenty z hasłami o obronie wolności słowa. Nie wolno dopuścić, by to stało się politycznym faktem.
Osoba, która wygłaszała groźby w kierunku Jurka Owsiaka powiedziała, że była zainspirowana tym, co usłyszała w TV Republika, była zainspirowana szczuciem - mówił w rozmowie z TVN24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
W mijającym roku zmieniło się kierownictwo Teatru TV (Michał Kotański i Wojciech Majcherek), a widzowie uznali, że najbardziej lubią oglądać spektakle, które już znają.
Po odwołaniu „Sylwestra Marzeń” sensacją są medialne sympatie gwiazd. Kombi Łosowskiego zagra w Chełmie na Sylwestrze TV Republika, zaś Kombii ze Skawińskim w Toruniu (Polsat). Lombard Stróżniaka w Chełmie, a Ostrowska w Chorzowie (Dwójka).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas