Ich początek przypomina, że 26 stycznia 1971 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, który zaapelował do całego społeczeństwa o wsparcie tego dzieła. Apel spotkał się z natychmiastową, spontaniczną reakcją milionów Polaków w kraju i za granicą. Decyzję o powojennej odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie podjęło 19 stycznia 1971 roku Biuro Polityczne KC PZPR, ale sfinansować ją miały składki społeczne. Już w dwa miesiące po rozpoczęciu zbiórki pozyskano 27 mln złotych.
Stare Miasto i Zamek Królewski w Warszawie w uznaniu wysiłku podjętego przy odbudowie, w 1980 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Obchody odbudowy trwać będą do 2024 roku, gdy będziemy z kolei świętować 40. rocznicę otwarcia i udostępnienia Zamku społeczeństwu. Wtedy zaprezentowany zostanie nowy wystrój Sali Tronowej oraz wystawa prac Władysława Hasiora.
Jubileuszowa uroczystość rozpoczęła się dziś o godz. 11:15, co symbolicznie przypomina, że 17 września 1939 roku podczas bombardowania przez Niemców Zamku właśnie o tej godzinie zatrzymał się zegar na wieży Zamku Królewskiego. Ostatecznie Zamek wysadzony został w powietrze przez wojska niemieckie we wrześniu 1944 roku. Po wojnie władze komunistyczne przez wiele lat wstrzymywały decyzje o jego odbudowie.
- W polskich sercach nigdy nie zgasła nadzieja na odbudowę Zamku Królewskiego, na odbudowę Polski po zgliszczach drugiej wojny światowej, wreszcie na odzyskanie niepodległości, na odzyskanie wolnej, suwerennej Rzeczypospolitej. - mówił podczas dzisiejszej inauguracji premier Mateusz Morawiecki. - Zamek Królewski był takim miejscem, takim symbolem, na odbudowę którego Polacy czekali. I jego odbudowę zawdzięczamy przede wszystkim narodowi polskiemu, wspaniałym ludziom, którzy nie dali umrzeć sprawie polskiej, i którzy Zamek Królewski traktowali jako swego rodzaju symbol tej odbudowy.